Projekt utknął w „zamrażarce”. Pojawił się inny pomysł
Fot. Muzeum Kultury Wilamowskiej
Robert FraśRobert Fraś

Projekt utknął w „zamrażarce”. Pojawił się inny pomysł

Wciąż nie udało się wprowadzić języka wilamowskiego na listę języków regionalnych. Projekt nowelizacji ustawy, który miałby nadać temu językowi status obok kaszubskiego, utknął w martwym punkcie i nie przeszedł przez Sejm.
Prezydenckie weto i nowy pomysł
 
Warto przypomnieć, że już w 2016 roku projekt był bliski sukcesu, jednak spotkał się z wetem prezydenta. – Choć napotkaliśmy trudności, nie ustajemy w staraniach. Nasza praca nad tym projektem trwa nadal – zapewniła dyrektorka Muzeum Kultury Wilamowskiej Justyna Majerska-Sznajder. W obecnej chwili zespół muzeum skoncentrował swoje wysiłki na innym celu – dążeniu do wpisania języka wilamowskiego i związanej z nim kultury na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. – To nowa droga, którą postanowiliśmy podążać. Jeśli nie uda się uzyskać statusu regionalnego języka w Polsce, być może uda nam się zdobyć uznanie na poziomie międzynarodowym – dodała dyrektorka. Posłuchaj
 
Ocalić wyjątkowy dialekt
 
Język wilamowski to rzadki dialekt, którym posługują się mieszkańcy Wilamowic. Wykształcił się on w wyniku wpływów różnych grup etnicznych, w tym Niemców, Polaków i Węgrów, co nadaje mu wyjątkowy charakter. Język ten zawiera liczne zapożyczenia, w tym elementy staropolskie, niemieckie, a także słownictwo zaczerpnięte z innych regionów Europy Środkowej. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: