OCF in Beskids. Klasyczna muzyka w otulinie współczesnej sztuki
FB/Open Classics Festival in Beskids
Beata SteklaBeata Stekla

OCF in Beskids. Klasyczna muzyka w otulinie współczesnej sztuki

Na Podbeskidziu odbyła się pierwsza edycja Open Classics Festival in Beskids – wydarzenia, które połączyło muzykę klasyczną i sztuki wizualne. Festiwal odbywał się w czterech miastach regionu: Bielsku-Białej, Skoczowie, Wiśle i Cieszynie.Wydarzenie, 6 kwietnia, otworzył koncert w sali przy szkole muzycznej w Bielsku-Białej. Publiczność miała okazję wysłuchać utworów Dvořáka, Smetany i Francka, w wykonaniu czeskiego skrzypka Jiříego Vodički oraz pianistki Aleksandry Hałat - pomysłodawczyni i dyrektorki artystycznej festiwalu. Koncert uzupełniła multimedialna prezentacja zdjęć przyrody Republiki Czeskiej wykonanych przez Karolinę Fojcik-Pustelnik oraz animacji w technice augumented reality, stworzonych przez Kaję Renkas, Jana Drozda i Adriana Robaka.

Polecamy przeczytać: Nowy festiwalowy format w Beskidach

7 kwietnia, w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie, odbyły się warsztaty tworzenia artystycznych gier komputerowych. Poprowadził je Robert Lipka. Następnie, Marcin Hałat (skrzypce) i Maciej Garbowski (kontrabas) zaprezentowali przedpremierowy koncert promujący ich płytę "Dialogues”. Występowi towarzyszyły animacje stworzone przez studentów Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Dzień później, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle, odbyły się warsztaty prowadzone przez Paulinę Bielesz i Jakuba Chojnackiego, dotyczące projektowania muzyki do gier komputerowych. Był też koncert: pianista Jakub Czekierda wykonał utwory Chopina i Bartóka. Jego występ uzupełniły animacje studentów Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.



9 kwietnia, w Galerii Uniwersyteckiej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, otwarto wystawę plakatów Krzysztofa Białowicza zatytułowaną "Kulochwyt". Tego samego dnia w Kościele Jezusowym odbył się koncert organowy Pawła Seligmana "Organochwyt". Muzyk wykonał utwory takich kompozytorów jak Bruhns, Wiedermann, Kuchař, Nowowiejski oraz własne improwizacje. Publiczność obejrzała też animacje studentów Projektowania Dźwięku i Przestrzeni Wirtualnej UŚ.



11 kwietnia przyniósł koncert finałowy w Cavatina Hall w Bielsku-Białej - pt. "Rocznik 95". Wystąpili bracia Tymoteusz i Filip Biesowie (fortepian). W programie znalazły się utwory Chopina, Szymanowskiego oraz Kilara. Publiczność mogła również podziwiać wizualizacje fotograficzne autorstwa Romana Hryciowa. Dodajmy, że Tymoteusz Bies został uhonorowany Fryderykiem 2025 w kategorii Album Roku - Recital Solowy. 

Na festiwal zaprosili was Karol Rathaus Foundation, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz instytuty sztuk muzycznych i sztuk plastycznych w Cieszynie. 




Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: