Las społeczny w Bielsku-Białej?
fot.: Ministerstwo Klimatu
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Las społeczny w Bielsku-Białej?

Resort klimatu i środowiska zaproponował wyznaczenie w 14 miejscach w Polsce, w tym w okolicach Bielska-Białej, tak zwanych lasów społecznych. Miejsca te mają być chronione przed wycinkami.Na dzisiejszym briefingu prasowym w Warszawie zaprezentowano miejsca, które mogą zostać objęte ową szczególną, nową formą ochrony. Propozycję przedstawił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Ten sam, który w czerwcu był w Bielsku-Białej. Rozmawiał wtedy w siedzibie Nadleśnictwa Bielsko z leśnikami, samorządowcami oraz z przedstawicielami organizacji społecznych, które sprzeciwiają się wycinkom drzew.

Zresztą z Bielska-Białe, z inicjatywy osób zrzeszonych pod szyldem Las Wokół Miast, popłynęła do minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski petycja podpisana przez ponad 10 tys. osób. Mieszkańcy naszego regionu domagają się w niej aby górskie lasy wokół Bielska-Białej i sąsiadujących miejscowości zostały uznane za lasy o specjalnym znaczeniu przyrodniczym oraz społecznym i aby zgodnie z tym postulatem zaprzestano tu planowej gospodarki, której celem jest pozyskanie surowca drzewnego.  
 
Propozycja ministerstwa to więc odpowiedź na powyższe postulaty. Lasy społeczne mają służyć mieszkańcom. Będą podlegać ochronie, tak by na przykład w upalne dni, których jest coraz więcej, mogli w nich szukać ochłody.
 - W ustawie o lasach mamy opisane funkcje lasów: gospodarczą, przyrodniczą i społeczną. Funkcję gospodarczą bardzo rozwinięto. Przyrodniczą w dużej mierze wypełniają parki narodowe. W zakresie funkcji społecznej – mamy ogromne pole do popisu. Te lasy mają pełnić ważną rolę z punktu widzenia rekreacji, kontaktu z przyrodą, ale także rozwijać ideę zielonych pierścieni wokół dużych miast. Dziękuję za pracę i działania aktywistów, które pozwoliły wyznaczyć lasy społeczne. Lasy, które mają przetrwać, mają być z nami, w których nie będą prowadzone intensywne wycinki – mówił przedstawiając ministerialne propozycje Mikołaj Dorożała.

Wiceminister dodawał, że rozmawiał na ten temat z leśnikami w różnych miejscach w Polsce. Spotkanie w Bielsku-Białej ocenił jako bardzo dobre i merytoryczne, w trakcie którego klika godzin dyskutowano jak wzmocnić funkcje ochronne i wodochronne lasów
 
Ministerstwo zaproponowało dziś wyznaczenie lasów społecznych także w okolicach: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Bydgoszczy, Torunia, Szczecina, Poznania, Łodzi, Warszawy, Katowic, Krakowa, Wrocławia i Kielc.
 
Mikołaj Dorożała podkreślał, że obszary lasów społecznych zostały wytyczone na podstawie propozycji organizacji społecznych. Te propozycje będą punktem wyjścia do dyskusji nad konkretnymi mapami lasów. Nad ich wyznaczeniem będą pracowały lokalne zespoły. Ostateczny kształt i lokalizacja tzw. lasów społecznych ma być znana do końca października.
 
- Dziś kładziemy na stół wypracowane obszary w konkretnych kilkunastu lokalizacjach, w których będą tworzone lasy społeczne. W ich przygotowanie było zaangażowanych ponad 160 organizacji. To określenie lasów, do których nam najbliżej. Na projekt czeka 38 mln Polek i Polaków, a szczególnie ważny jest dla 13 mln osób mieszkających w aglomeracjach – podsumowuje minister klimatu Paulina Hennig-Kloska..


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: