Kabaret przyniósł im szczęście. Obsypani nagrodami
Beata SteklaBeata Stekla

Kabaret przyniósł im szczęście. Obsypani nagrodami

Anna Guzik-Tylka oraz Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, aktorki Teatru Polskiego w Bielsku-Białej docenione podczas festiwalu w Rzeszowie. Z nagrodą wrócił także związany z bielską sceną kostiumograf, Konrad Parol.Wszyscy troje są współtwórcami spektaklu "Kabaret". Hit nowojorskiego Broadwayu oraz wielki hit kinowy z początku lat 70. XX wieku możecie oglądać na scenie teatru od października ubiegłego roku.

Nagrody zostały przyznane przez jury 62. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych: 03. Festiwalu Arcydzieł.

Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt wciela się w główną postać kobiecą, Sally Bowles, Anna Guzik-Tylka odgrywa fräulein Schneider. Konrad Parol, wiadomo, odpowiada za kostiumy.

Pierwsza z aktorek otrzymała wyróżnienie aktorskie za wykonanie piosenki "Życie kabaretem jest", w której "poruszająca kreacja wokalno-aktorska jest odbiciem całego piękna postaci Sally Bowles - dziewczyny, której największy dramatem jest nieumiejętność realnej oceny rzeczywistości".

Annę Guzik-Tylkę doceniono nagrodą aktorską, gdyż nadała swojej postaci "funkcję figury dramaturgicznej o wyrazistym charakterze i psychologicznej głębi".

Z kolei Konrad Parol zdobył uznanie jury, ponieważ jego kostiumy są "nie tylko istotną częścią scenicznego świata, ale też elementem pogłębiającym zarówno aktorskie kreacje, jak i sens spektaklu".

- Bardzo się cieszę, że rola Sally została doceniona - i piosenka, która jest bardzo ważną piosenką dla mojej bohaterki. Myślę, że ona po prostu ją definiuje i jest jakaś kulminacją w jej życiu. Myślę też, że dla mnie również jest bardzo ważna. Od dawna ją znam, często śpiewam w różnych okolicznościach - i za każdym razem brzmi inaczej, bo też okoliczności wokół nas się zmieniają. Cieszę się, że ten song został doceniony - powiedziała nam Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt. Posłuchaj

- To nie jest pierwszoplanowa rola, więc nagroda jest dla mnie tym bardziej ważna, że ktoś dostrzegł ścieżkę, którą stworzyliśmy z moim scenicznym partnerem Tomaszem Lorkiem. Jest to też ważne dla mnie jako aktorki, która wraca na scenę po wycofaniu spowodowanym macierzyństwem, kiedy ktoś pokazuje: "Hej, widzimy cię! To, co robisz jest fajne" - to z kolei słowa Anny Guzik-Tylki. Posłuchaj

Z nagrodą z Rzeszowa powrócił także bielski dramaturg Artur Pałyga. To nagroda za adaptację spektaklu "Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Foto: Anna Guzik-Tylka i Tomasz Lorek w "Kabarecie".




Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: