Tragedia na Głębokiej. Straż poblikuje zdjęcia
fot.: PSP Cieszyn
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Tragedia na Głębokiej. Straż poblikuje zdjęcia

Fotorelację z akcji ratowniczej jaka miała miejsce 29 grudnia przy ulicy Głębokiej w Cieszynie przedstawił st. ogn. Michał Fielek z KP PSP w Cieszynie. W wyniku wybuchu w kamienicy numer 32 zginęły dwie osoby. Poniżej relacja strażaków podsumowująca działania służ mundurowych.
O godz. 4:08 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie otrzymało zgłoszenie o wybuchu i pożarze budynku mieszkalnego w centrum miasta.
Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania, potwierdzono rozwinięty pożar w zawalonym budynku II piętrowej kamienicy przy ul. Głębokiej w Cieszynie.
 
W pierwszej fazie działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji z budynków osób (w sumie ewakuowano 21 osób), podaniu prądów wody w natarciu na ognisko pożaru i w obronie na sąsiednie budynki. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki, w tym specjalistyczną grupę poszukiwawczo – ratowniczą z Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju z trzema psami do działań poszukiwawczych.
 
Z uzyskanych informacji, w budynku podczas wybuchu mogły znajdować się dwie osoby. Niezwłocznie po ugaszeniu pożaru i ustabilizowaniu przy pomocy stempli ściany sąsiedniej kamienicy strażacy przystąpili do odgruzowywania i przeszukiwania gruzowiska zawalonej kamienicy. Działania były utrudnione ze względu na wydobywające się spod gruzów zarzewia ognia oraz niestabilne elementy konstrukcyjne. Ratownicy prowadzili działania ręcznie oraz przy pomocy specjalistycznego sprzętu, między innymi kamery termowizyjnej i wziernikowej oraz psów poszukiwawczych. W godzinach wieczornych ratownicy znaleźli ciała dwóch osób.
 
W katastrofie zginęły dwie osoby. Trzecm osobom strażacy udzielili pomocy medycznej.
 
Na miejsce akcji przybył Komendant Główny PSP nadbryg. dr. inż. Mariusz Feltynowski, który przejął kierowanie działaniami ratowniczymi.
 
30 grudnia kontynuowane były działania polegające na odgruzowywaniu miejsca katastrofy. Działaniami kierował st. bryg. Damian Legierski zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. 
Działania ratownicze zakończono w dniu 30.12.2024 o godz. 16:00.
 
W sumie w akcji udział brały udział: 54 zastępy PSP i OSP (316 ratowników), kompania szkolna z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, policja, straż miejska, zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, pogotowie gazowe i energetyczne.
 
Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn zdarzenia.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: