Oczy świata zwrócone na Oświęcim. Dziś 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz
Robert FraśRobert Fraś

Oczy świata zwrócone na Oświęcim. Dziś 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Dziś w Oświęcimiu odbywają się obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Uroczystości organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau gromadzą przywódców z całego świata, byłych więźniów i tysiące uczestników.
Uroczystości pełne symboliki
 
Główne obchody rozpoczną się o godzinie 16.00 w specjalnie przygotowanym namiocie nad bramą prowadzącą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. To tam delegacje państwowe i zaproszeni goście będą wspominać ofiary i oddawać hołd ocalałym. 
 
Program obchodów:
 
80. ROCZNICA WYZWOLENIA NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO
OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY AUSCHWITZ 
27 STYCZNIA 2025
 
16.00* – ROZPOCZĘCIE OBCHODÓW 
muzyka (Simon James)
• POWITANIE: OCALAŁY Z AUSCHWITZ
muzyka (Józef Kropiński)
• WYSTĄPIENIA GŁÓWNE: OCALALI Z AUSCHWITZ
muzyka (Szymon Laks)
• WYSTĄPIENIE W IMIENIU GŁÓWNYCH DARCZYŃCÓW MUZEUM: RONALD S. LAUDER
• PODZIĘKOWANIA: DR PIOTR M. A. CYWIŃSKI
muzyka (Giden Klein)
• MODLITWY: KADISZ ORAZ PSALM 42
• ODDANIE HOŁDU OFIAROM PRZEZ OCALAŁYCH ORAZ SZEFÓW DELEGACJI PAŃSTWOWYCH
 
* Szacowany czas obchodów: 90 minut






Ważne dla mieszkańców Oświęcimia! Zobacz też:
 

Światowa obecność
 
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia zgromadziły przywódców z kilkudziesięciu państw. Wśród nich znaleźli się m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, król Wielkiej Brytanii Karol III, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz premier Kanady Justin Trudeau. Silną reprezentację będą miały także instytucje międzynarodowe, takie jak ONZ, UNESCO czy NATO.
Każda delegacja złoży kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Auschwitz II-Birkenau, a o zmroku uczestnicy uroczystości wezmą udział w symbolicznym zapaleniu zniczy wzdłuż rampy, na której dokonywano selekcji deportowanych.
 
Historia miejsca, które stało się symbolem
 
Obóz Auschwitz-Birkenau powstał w 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Początkowo pełnił funkcję obozu koncentracyjnego, a od 1942 roku stał się jednym z głównych ośrodków realizacji nazistowskiego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
Do obozu deportowano ponad 1,3 mln osób, w tym Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich. Większość z nich nie przeżyła – ginęli w komorach gazowych, z powodu głodu, chorób i nieludzkiego traktowania. 27 stycznia 1945 roku obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy znaleźli tam około 7 tysięcy wycieńczonych więźniów.
Dziś Auschwitz-Birkenau to symbol ludobójstwa i przestroga dla przyszłych pokoleń. Państwowe Muzeum, które opiekuje się terenem byłego obozu, od lat przypomina o ofiarach nazistowskiego terroru i edukuje na temat zagrożeń wynikających z nietolerancji i nienawiści.
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: