Koniec ery kopciuchów? Odsłonięto antypomnik!
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Koniec ery kopciuchów? Odsłonięto antypomnik!

Antypomnik symbolizujący ostatniego „kopciucha” został dziś w samo południe odsłonięty w Pszczynie. Przypomina stary, węglowy piec czyli właśnie tak zwany „kopciuch”. Kampanię edukacyjno-informacyjną „Koniec ery kopciuchów” zainaugurowało w ten sposób Stowarzyszenie Nie Dokarmiaj Smoga.Dlaczego antypomnik? - Bo mamy nadzieję, że będzie stał tylko do końca roku. Tak jak kopciuchy w domach mieszkańców ziemi pszczyńskiej czy województwa śląskiego. Nie stworzyliśmy więc czegoś ze spiżu, ale coś co będziemy mogli wesoło 31 grudnia odwieźć do PSZOK-u, żeby tam został w sposób ekologiczny zutylizowany, a my nie będziemy już musieli o tych kopciuchach pamiętać więcej – wyjaśniał w centrum przesiadkowym w Pszczynie Łukasz Sojka,  współpracujący z Pszczyńskim Alarmem Smogowym czyli Stowarzyszeniem Nie Dokarmiaj Smoga. Posłuchaj
 
Antypomnik w pobliżu centrum przesiadkowego ma stać planowo tylko do końca roku, bo właśnie 31.12.2025 roku mija termin wymiany kotłów pozaklasowych. Tymczasem "kopciuchy" nadal w woj. śląskim są i kopcą…
 
Dziś, kiedy Stowarzyszenie Nie Dokarmiaj Smoga inaugurowało kampanię „Koniec ery kopciuchów”, mieszkańcy dostali na swoje telefony alerty z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o złej jakości powietrza. Zaleca się obecnie unikania aktywności na zewnątrz. A przecież dzieci z woj. śląskiego właśnie rozpoczęły ferie....
To niezwykle przytłaczające, że dzieciaki w taką piękną pogodę nie mogą / nie powinny korzystać z lodowiska – podkreślają działacze Pszczyńskiego Alarmy Smogowego.
 
Jest lepiej. Kopciuchy znikają

Pszczyńscy samorządowcy, którzy przybyli dziś na inaugurację kampanię, podkreślali jak wiele udało się zrobić przez ostatnie lata. Mówili ile kopciuchów zniknęło, w jaki sposób pomagają na co dzień mieszkańcom, którzy podjęli decyzję o wymianie źródła ciepła, np. w uzyskaniu dofinansowania.
-  W 2017 roku odbieraliśmy od naszych mieszkańców 7,2 tys. ton popiołu. W 2024 jest to 1,5 tys. ton popiołu. Pokazuje to ile kopciuchów zostało wymienionych. Liczba złożonych wniosków i wymienionych źródeł ciepła to ponad 2200. A liczba  „dni smogowych” w powiecie pszczyńskim spadła z ponad 70 do niespełna 30 w trakcie okresu zimowego - wyliczał burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. 
 
O pozytywnej zmianie mówiła też, z satysfakcją, przedstawicielka  Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga. - Poprawa jakości powietrza na terenie powiatu pszczyńskiego w okresie zimowym dostrzegalna jest dosłownie gołym okiem – twierdzi Katarzyna Klimek-Adamczyk.
 
Ale problem nadal jest poważny
 
Problem nadal jest jednak poważny. W powiecie pszczyńskim  jest jeszcze 3413 kotłów poniżej 3 klasy. To dane Centralne Ewidencji Emisyjności Budynków. A dziś z o z powodu alertu, dzisiejszą konferencję zorganizowano nie tuz przy pomniku, ale w centrum przesiadkowym. 
 
O konsekwencjach palenia w kopciuchach jakie ponosimy mówił dr Marcin Leśniewski. Jedną z nich jest duszność. - Duszność to jest koszmar. To stres, panika. Duszność to jest atak histerii. Chciałbym żebyśmy zaczęli kojarzyć  smog z dusznością. To jedna z najbardziej dojmujących dolegliwości, która trapi naszych pacjentów – ostrzega dr Leśniewski. Posłuchaj

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: