Jelenie w tarapatach. Do lasów wyruszają poszukiwacze poroży...
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Jelenie w tarapatach. Do lasów wyruszają poszukiwacze poroży...

Ludzie traktują to jak sport, a to nie jest właściwe podejście – mówi Kinga Diana Sporek z Beskidzkiego Okręgu Łowieckiego. O co chodzi? O poszukiwania poroży jeleni, jakie właśnie rozpoczynają się w lasach.Jelenie zrzucają poroże, zazwyczaj, od lutego do kwietnia. Właśnie w tym okresie w lasy wyruszają osoby, dla których to cenna zdobycz. Poroża można bowiem później sprzedać. Wykorzystywane są do wyrobu mebli, narzędzi cz ozdób.
Problem w tym, że w pogoni za zyskiem, nie wszyscy zachowują się tak, jak powinni. Bieganie za zwierzętami jest niedopuszczalne, a jednak się zdarza. Jelenie przeganiane są z miejsca na miejsca. Cierpią na tym zwłaszcza łanie, które w tym okresie potrzebują spokoju.
 
- Niestety, tak się dzieje. Przeganiają zwierzynę. Ta zwierzyna często wyskakuje na drogi, powodując wypadki. Łanie, które są wysokocielne, nie mogą zdobyć pokarmu, ponieważ są przeganiane przez ludzi lub psy [szkolonych do szukania poroży - dod. red.] – opowiada Kinga Diana Sporek. Posłuchaj
 
Czy zbieranie poroży jest legalne?

Podkreślmy jednak, że poszukiwania poroży są legalne i mogą stanowić cel rodzinnej wycieczki do lasu. 
- Poroże traktujemy jako runo leśne czyli jeśli znajdziemy takie poroże, możemy zabrać do domu. Natomiast jeżeli znaleźlibyśmy całe nieżywe zwierzę, z czaszką. Truchło zwierzęcia. Tego absolutnie nie możemy zabierać. Wtedy najlepiej powiadomić odpowiednie nadleśnictwo, na którego terenie się znajdujemy lub najbliższe koło łowieckie (…) Nie wiadomo dlaczego to zwierzę tam leży, czy nie było chore. Lepiej uważać – ostrzega Kinga Diana Sporek. Posłuchaj
 
Wyruszając na poszukiwania poroża warto też pamiętać, że w lasach jesteśmy gośćmi. To dom dzikich zwierząt, którym do życia zostawiamy coraz mniejszy skrawek ziemi…
 
Zajęcia edukacyjno-przyrodnicze

Polski Związek Łowiecki w Bielsku-Białej organizuje zajęcia edukacyjno-przyrodnicze. Jeżeli są szkoły, przedszkola, domy seniora lub inne placówki zainteresowane takimi zajęciami, proszone są kontaku z zarządem okręgowym PZŁ w Bielsku-Bielsku-Białej. Siedzibę związku znajdziecie przy ul. Straconki.

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: