Dyskusja była naprawdę zażarta. Tematem kontrowersyjny apel do premiera
Paweł Sowa/Wydział Prasowy UM BB
Beata SteklaBeata Stekla

Dyskusja była naprawdę zażarta. Tematem kontrowersyjny apel do premiera

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej doszło do niezwykle burzliwej debaty. W centrum uwagi znalazł się "Apel wyrażający sprzeciw wobec planowanego utworzenia Centrum Integracji Cudzoziemców", zaproponowany przez radnych Klubu PiS.Dokument miał być głosem rady skierowanym do premiera i Rady Ministrów. Był to też apel o podjęcie działań, które uniemożliwią wprowadzenie w Polsce tzw. paktu migracyjnego.

Kontrowersyjny apel 

- Na obecnym etapie brak jest pełnej informacji na temat tego, w jaki sposób miałoby funkcjonować planowane Centrum Integracji Cudzoziemców. Nie ma także pewności co do ostatecznego kształtu oraz roli takiej instytucji w przyszłości. Mieszkańcy podnoszą obawę, że po uruchomieniu centrum mogą następować stopniowe przeobrażenia w jego charakterze i przeznaczeniu dokonywane na szczeblu centralnym bez konsultacji z lokalną społecznością. W praktyce może to oznaczać, że miasto może stać się miejscem osiedlania nielegalnych migrantów, co stworzy liczne trudności i i negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców - szef klubu PiS, Konrad Łoś odczytywał dokument.

Podkreślono w nim, że w krajach zachodniej Europy, które przyjmowały nielegalnych migrantów mocno wzrosła przestępczość przeciwko mieniu, życiu, zdrowiu, obyczajności oraz na tle seksualnym. Apel podnosi też, że podobna instytucja już funkcjonuje w Bielsku-Białej i jest to Ośrodek Integracji Obcokrajowców MyBB, wspierający emigrantów z Ukrainy, którzy napłynęli do miasta po rozpoczęciu wojny. 

Do przyjęcia apelu nawoływał radnych - między innymi - poseł Przemysław Drabek oraz Joanna Banaś, asystentka społeczna posła Konfederacji, Bronisława Foltyna. 

Kilku na jednego

Drugą stronę reprezentował prezydent Jarosław Klimaszewski. - Jestem zaskoczony tą propozycją. Dlaczego? Pomysłodawcą programu pilotażowego związanego z centrami integracji był wiceminister Stanisław Szwed, który osobiście go podpisywał - mówił.

Podkreślał, że kłamstwem jest mówienie, iż centra mogą przyczynić się do napływu nielegalnej emigracji. - Będą to punkty tylko dla legalnych imigrantów. Uważam też, że niedobrze robicie mówiąc, iż będą one miały negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Straszycie tym mieszkańców - zaznaczał. 

- Zakres działania takiego centrum to nauka języka polskiego oraz punkt informacyjno-doradczy. Przypomnę, że działające centrum MyBB powstało na wniosek bielskich przedsiębiorców, którzy chcieli mieć komórkę pomagającą pracownikom - również z Ukrainy - szybciej się integrować. Nowe centra mają powstać po to, aby przybysze wiedzieli jakie mamy normy, wartości, wymagania kulturowe, co wolno, a czego nie - tłumaczył.

Dodał, że MyBB jest finansowane z gminnych pieniędzy, a dzięki nowemu projektowi ciężar ten zostanie z miasta zdjęty, gdyż centra będzie finansować głównie Unia Europejska.

Wyjaśniał też, że środki na prowadzenie centrum w Bielsku-Białej otrzymał - ze względu na większe doświadczenie w tym zakresie - Caritas z Katowic. W porozumieniu z MyBB ma on ogłaszać nabór pracowników. Jest też poszukiwany odpowiedni lokal na działalność centrum. 

Jak głosowali radni?
 
Dyskusja ciągnęła się jeszcze długo. Jeżeli interesuje was jak dokładnie przebiegała, link do retransmisji znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Zwieńczyło ją głosowanie. 

- Za zostało oddanych dziewięć głosów, przeciwko szesnaście - podsumowała wyniki Dorota Piegzik-Izydorczyk, przewodnicząca Rady Miejskiej. Posłuchaj


Głosy za były to głosy radnych klubu PiS, przeciwne należały KO i Klubu Jarosława Klimaszewskiego. Nikt się nie wstrzymał. Apel nie został przyjęty.

W województwie śląskim mają powstać trzy CIC, poza Bielskiem Białą także w Katowicach i Częstochowie. W całym kraju ma być ich 49. Koordynatorem projektu w naszym województwie jest Urząd Pracy w Katowicach. 

Historia centrów sięga 8 lat wstecz. W latach 2017–2020 opracowano model integracji cudzoziemców oraz zasady tworzenia i działania CIC. W latach 2021–2023 przetestowano model pilotażowo uruchamiając centra w wybranych województwach. Wszystko to działo się w ramach projektu "Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce".

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: