
1 kwietnia 2025, imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Szpital Śląski daje głos kobietom
Szpital Śląski w Cieszynie nie tylko diagnozuje i leczy endometriozę – aktywnie działa na rzecz zwiększania świadomości o tej chorobie. Z okazji Światowego Dnia Endometriozy, obchodzonego 30 marca, placówka symbolicznie podświetli płytę lądowiska dla helikopterów na żółto – kolor ten jest międzynarodowym symbolem wsparcia dla pacjentek z endometriozą.
– Naszym celem jest nie tylko leczenie, ale także edukacja społeczeństwa i przełamywanie tabu – mówi Adam Śliż, Dyrektor Szpitala Śląskiego.
Objawy, których nie wolno ignorować
Endometrioza często daje objawy, które mogą być mylone z innymi dolegliwościami. Do najczęstszych należą:
silne bóle menstruacyjne,
bóle podczas owulacji i stosunku płciowego,
chroniczne zmęczenie,
dolegliwości jelitowe (biegunki, wzdęcia, zaparcia),
bóle w dolnej części pleców i miednicy,
problemy z zajściem w ciążę.
Niepokojące jest to, że choroba potrafi rozwijać się nawet w bliźnie po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza, a jej ogniska mogą pojawić się w różnych narządach – od jajników po przewód pokarmowy.
Endometrioza a niepłodność – bolesna zależność
Statystyki są nieubłagane – od 30 do 50% kobiet cierpiących na endometriozę ma problemy z zajściem w ciążę. Komórki endometrium rozwijające się poza macicą mogą uszkadzać jajniki, jajowody i inne narządy, drastycznie zmniejszając szansę na poczęcie.
– Wczesna diagnoza jest kluczowa, szczególnie u kobiet starających się o dziecko – podkreśla dr Tomasz Rutkowski, Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Śląskiego.
Jak wygląda leczenie endometriozy?
Endometrioza nie zniknie sama. Wymaga odpowiedniego leczenia – farmakologicznego lub chirurgicznego. Terapia hormonalna ma na celu zatrzymanie cyklu miesiączkowego i zahamowanie rozwoju ognisk chorobowych. W poważniejszych przypadkach konieczna jest operacja laparoskopowa, podczas której usuwa się zmienione chorobowo tkanki.
Choć leczenie może przynieść ulgę, endometrioza ma tendencję do nawrotów – dlatego stała opieka medyczna i empatyczne podejście specjalistów są kluczowe.
Gwiazdy mówią głośno: „To nie jest normalne!”
Kampanie społeczne wspierane przez znane kobiety pomagają przełamywać tabu. Hanna Lis, Kasia Tusk, Mary Komasa, Patrycja Sołtysik – wszystkie one opowiedziały o swojej walce z endometriozą. Ich historie pomagają tysiącom Polek poczuć, że nie są same.
Marzec to Miesiąc Świadomości Endometriozy. Szpital Śląski przypomina, że szybka diagnoza, odpowiednie leczenie i wsparcie psychologiczne mogą odmienić życie wielu kobiet. Choroba, która przez lata była pomijana, w końcu trafia na pierwsze strony rozmów o zdrowiu kobiet.
Nie lekceważ bólu. To nie jest „uroda” – to może być endometrioza.
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!
Zobacz inne wiadomości tego autora:
Jedyny taki wojskowy ośrodek szkoleniowy w Polsce. Powstaje w Ustroniu
Ośrodek szkoleniowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej powstaje w Ustroniu Hermanicach. Zlokalizowany w dawnym Wojskowym Domu Wypoczynkowym „Beskid”, ośrodek będzie wykorzystywany do kształcenia żołnierzy z różnych jednostek wojskowych.0Nowe twarze w samorządach. Wyniki niedzielnych wyborów uzupełniających
Mirella Heller, Adriana Kwapisz-Pietrzyk i Łukasz Kowalczyk. To troje gminnych radnych wybranych we wczorajszych wyborach uzupełniających do rad w Brennej, Ustroniu i Goleszowie.0Poszukiwania zaginionej Karoliny Wróbel. Akcja w rejonie stawu Błaskowiec AKTUALIZACJA
Policjanci poszukujący zaginionej Karoliny Wróbel powrócili nad staw Błaskowiec. To miejsce, w którym poszukiwania mieszkanki Czechowic-Dziedzic rozpoczęły się przed prawie trzema miesiącami.0