
Burza wokół centrum. Dyrektor apeluje o rzetelną informację
Centra Integracji Cudzoziemców nie są miejscami pobytu dla cudzoziemców i nie wspierają nielegalnej emigracji - podkreśla Grzegorz Sikora, dyrektor katowickiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami na temat działalności centrów, chcemy stanowczo sprostować pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdy i zapewnić rzetelne informacje - zaznacza.Podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej doszło do niezwykle burzliwej debaty. W centrum uwagi znalazł się "Apel wyrażający sprzeciw wobec planowanego utworzenia Centrum Integracji Cudzoziemców", zaproponowany przez radnych Klubu PiS. Do jego poparcia zachęcał radnych obecny podczas obrad poseł PiS, Przemysław Drabek oraz asystentka społeczna posła Konfederacji, Bronisława Foltyna.Co budzi obawy? - W praktyce może to oznaczać, że miasto może stać się miejscem osiedlania nielegalnych migrantów, co stworzy liczne trudności i i negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców - napisano w apelu.
Polecamy przeczytać: Dyskusja była zażarta. Tematem kontrowersyjny apel do premiera
W województwie śląskim mają powstać trzy CIC, poza Bielskiem Białą także w Katowicach i Częstochowie. W całym kraju ma być ich 49. Koordynatorem projektu w naszym województwie jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Centrum w Bielsku-Białej organizuje Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Historia centrów sięga 8 lat wstecz. W latach 2017-2020 opracowano model integracji cudzoziemców oraz zasady tworzenia i działania CIC. W latach 2021-2023 przetestowano model pilotażowo uruchamiając centra w wybranych województwach. Wszystko to działo się w ramach projektu "Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce".
Dzisiaj otrzymaliśmy oświadczenie dyrektora katowickiego WUP, Grzegorza Sikory, w którym podkreśla on, że centra w żadnym razie nie będą miejscem pobytu cudzoziemców i nie będą wspierały nielegalnej emigracji. Oświadczenie zawiera dziesięć punktów, w których czytamy:
1. CIC nie są miejscami pobytu dla cudzoziemców. Centra nie pełnią funkcji schronisk ani ośrodków zakwaterowania. Ich rolą jest udzielanie wsparcia informacyjnego, prawnego, językowego i zawodowego cudzoziemcom legalnie przebywającym w Polsce. Nie są w żadnym wypadku powiązane z tzw. „paktem migracyjnym” i relokacją uchodźców.
2. CIC nie wspierają nielegalnej migracji. Wszystkie działania są skierowane wyłącznie do osób legalnie przebywających w Polsce i zgodne z obowiązującym prawem, czyli na podstawie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o pobycie i wjeździe obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin, czyli na podstawie takich dokumentów jak:
wiza, o której mowa w art. 60 ust. 1 pkt. 4-6, 9-13, 17, 18a-21, 23-25
pobyt czasowy, pobyt stały,
pobyt rezydenta długoterminowego UE,
zgoda na pobyt tolerowany,
zgoda na pobyt ze względów humanitarnych,
ruch bezwizowy,
obywatele Wielkiej Brytanii.
3. Centra nie wypłacają cudzoziemcom żadnych świadczeń finansowych. Nie są to instytucje pomocowe w sensie materialnym, lecz punkty doradczo-usługowe, które ułatwiają migrantowi integrację i funkcjonowanie w społeczeństwie.
4. Polacy również mogą korzystać z oferty centrów. Wsparcie w centrach jest dostępne m.in. dla nauczycieli, urzędników oraz organizacji, które mają kontakt z cudzoziemcami i potrzebują pomocy w zakresie integracji, a także - pośrednio - dla pracodawców chcących zatrudnić cudzoziemca.
5. Finansowanie CIC nie obciąża polskiego budżetu. Działalność centrów jest finansowana w zdecydowanej większości z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, czyli środków Unii Europejskiej.
6. Centra nie zastępują urzędów ani nie wpływają na decyzje administracyjne. Udzielają jedynie informacji i wsparcia, ale nie mają mocy prawnej w zakresie wydawania dokumentów czy przyznawania statusu pobytowego.
7. Działalność CIC jest całkowicie transparentna i podlega ścisłej kontroli. Wszystkie projekty realizowane w ramach FAMI są nadzorowane przez instytucje krajowe i unijne, co zapewnia ich zgodność z obowiązującymi przepisami.
8. Centra nie faworyzują cudzoziemców kosztem Polaków. Działają na rzecz harmonijnej integracji migrantów w społeczeństwie, co przynosi korzyści również polskim pracodawcom, szkołom i społecznościom lokalnym.
9. CIC nie są nową inicjatywą. Pilotażowe programy wsparcia cudzoziemców funkcjonowały już wcześniej w różnych regionach Polski od 2021 roku. Dotychczasowe działania były jednak rozproszone i zależne od lokalnych projektów. Obecna inicjatywa koordynowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma na celu przekształcenie tego podejścia w jednolity, systemowy model integracji.
10. Lokalizacje CIC w ramach projektu „Centra Integracji Cudzoziemców w województwie śląskim” wynikają wprost z wytycznych naboru wniosków zorganizowanego przez MSWiA, w myśl których CIC mają powstać we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich. W przypadku naszego województwa są to:
a) Bielsko-Biała - nie ma jeszcze siedziby i nieprawdą jest, że CIC powstanie przy ul. Wyspiańskiego. Za funkcjonowanie CIC w Bielsku-Białej będzie odpowiadała Caritas Archidiecezji Katowickiej;
b) Częstochowa - Fila WUP w Katowicach przy Alei Niepodległości 20/22. Za funkcjonowanie CIC w Częstochowie będzie odpowiadał Instytut Społecznego Rozwoju;
c) Katowice - CIC będzie działał w funkcjonującym od 2018 roku Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Jordana 18. Za funkcjonowanie CIC w Katowicach będzie odpowiadała Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Informację o praktycznie tej samej treści zamieściła niedawno na swojej stronie katowicka Caritas - TUTAJ
Apel, nad którym dyskutowano w Bielsku-Białej nie został przyjęty.