80 lat temu Bielsko i Białą opuścili Niemcy. Weszli czerwonoarmiści
fot.: pomnik Armii Czerwonej przed ratuszem w B-B
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

80 lat temu Bielsko i Białą opuścili Niemcy. Weszli czerwonoarmiści

80 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Bielsko i Białą spod okupacji niemieckiej. Zaznaczyć należy, że w trakcie II wojny światowej, oba miasta były oficjalnie połączone przez administrację niemiecką w jeden organizm.Walki trwały od 11 lutego i zakończyły się dzień później, 12 lutego. Kontrolę nad Bielskiem i Białą przejęła Armia Czerwona.

Oblężenia miasta nie było, ale walki były zacięte i trwały dwa dni. Grupy Niemców, które ukrywały się w poszczególnych domach stawiały bardzo duży opór – opowiada prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego Maciej Bujakowski.Posłuchaj
Żołnierze radzieccy przedzierali się ulicami miasta w niewielkich grupach, zajmując dom po domu. Jak mówi Maciej Bujakowski, wielu Niemców uciekało do Cieszyna, ale też do Żywca, gdzie dłużej stawiali opór. 
 
Mimo, że oblężenia Bielska i Białej nie było, a Armia Czerwona zdobywając miasto nie użyła artylerii i lotnictwa, to zniszczenia były. Ucierpiał, między innymi, budynek liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. 

Na cmentarzu, utworzonym w 1968 r. przy ulicy Lwowskiej, w 21 zbiorowych mogiłach spoczywa prawie 11 tys. żołnierzy sowieckich, w większości bezimiennych. 

Osoby z terenu byłego Związku Radzieckiego, których bliscy zginęli w walkach o Bielsko i Białą, ale też polegli na terenie Żywiecczyzny i Górnego Śląska, szukały miejsc ich pochówku. Dlatego Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne opublikowało „Księgę pochowanych żołnierzy radzieckich” zawierającą spis tych osób, których nazwiska są znane.
Dokumenty, które prezentujemy na zdjęciach należą do zbiorów historyka Jacka Kachla.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: