Nowe województwo z siedzibą w Bielsku-Białej? Wysiłki w tym kierunku trwają
wikipedia.pl
Beata SteklaBeata Stekla

Nowe województwo z siedzibą w Bielsku-Białej? Wysiłki w tym kierunku trwają

Pod koniec wakacji wysiłki te zainicjował Bartłomiej Tkacz, który wystosował do bielskiej Rady Miejskiej stosowną petycję. Do tej pory ustalono treść apelu w sprawie utworzenia województwa.Zgodnie z petycją Bielsko-Biała miałoby stać się siedzibą wojewody i sejmiku do 2029 roku. Radni uznali, że sprawa jest warta uwagi. Uznali też, że apel dotyczący zainicjowania działań zmierzających do utworzenia województwa trafi do odpowiednich organów państwowych, samorządowych oraz parlamentarzystów i europarlamentarzystów z regionu.

Za zredagowanie apelu odpowiedzialna jest Komisja Bezpieczeństwa i Samorządności działająca przy Radzie Miejskiej. Procedowanie treści apelu znalazło się w porządku obrad ostatniej sesji tej rady, jednak - w ostatniej chwili - zostało zdjęte. Dlaczego?

- W związku z tym, że od jakiegoś czasu zgłaszają się do nas gminy, które są zainteresowane projektem przystąpienia do nowotworzonego województwa, ewentualnie do utworzonego, kluby zdecydowały, że zdejmiemy ten punkt z porządku obrad i wystosujemy zaproszenie do wszystkich zainteresowanych gmin byłego województwa bielskiego - i gmin, które są zainteresowane projektem - tłumaczył Paweł Pajor, przewodniczący komisji. Posłuchaj

Uchwała ma wrócić pod obrady w marcu.

Przypomnijmy. Województwo bielskie, ze stolicą w Bielsku-Białej, istniało w latach 1975-1998. W jego skład wchodziły miasto Bielsko-Biała, obecne powiaty wadowicki i żywiecki oraz częściowo powiaty bielski, cieszyński, oświęcimski i suski.

Polecamy przeczytać: Tęsknota za własnym województwem

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: