Zaglądają do domów - kontrole w toku
Fot. archiwum
Robert FraśRobert Fraś

Zaglądają do domów - kontrole w toku

W gminie Szczyrk przeprowadzane są kontrole pieców. Urzędnicy sprawdzą nie tylko, czym mieszkańcy ogrzewają domy, ale także edukują o konieczności wymiany starych kotłów i możliwościach uzyskania dofinansowania. - Chcemy, aby mieszkańcy rozumieli, dlaczego te zmiany są ważne i jakie korzyści przynosi inwestycja w ekologiczne źródła ciepła - wyjaśnia Dominika Bistyga z Urzędu Miejskiego w Szczyrku.
Kontrole są przeprowadzane co roku w ramach programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, urzędnicy sprawdzają, czy kotły spełniają normy uchwały antysmogowej, w tym ich klasę oraz termin przydatności do użytku. - Analizujemy również faktury za paliwo, żeby upewnić się, że mieszkańcy korzystają z certyfikowanych źródeł opału - dodaje. 
Kluczową rolę w prowadzeniu działań odgrywa edukacja. - Najlepsze efekty przynoszą rozmowy. Wyjaśniamy, czego nie wolno spalać w piecach, dlaczego warto inwestować w nowe technologie grzewcze i jak skorzystać z dofinansowań – mówi Dominika Bistyga. Posłuchaj
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, terminy wymiany pieców są ściśle określone: do końca 2023 roku dla urządzeń z lat 2007-2012, do końca 2025 roku dla urządzeń z lat 2013-2017, a do końca 2027 roku dla kotłów klasy 3 i 4. 
W Szczyrku działa punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze”. Gmina prowadzi też własny program wsparcia, gdzie można uzyskać dotacje do wymiany źródła ciepła. 
Urząd przypomina, że wymiana starego pieca w ramach programu „Czyste Powietrze”, będzie możliwa tylko do 2027 roku.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: