Woda już w porządku. Zostaną przy Aquie?
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Woda już w porządku. Zostaną przy Aquie?

W próbkach nie stwierdzono przekroczeń. Zatem z wody w gminie Bestwina można korzystać normalnie, a nie warunkowo - po przegotowaniu.Problemy z wodą ze stacji uzdatniania przy ulicy Młyńskiej w Kaniowie w gminie Bestwina zaczęły się mniej więcej w połowie października. Stacja ta zaopatrywała w wodę Bestwinę, Bestwinkę, Janowice i Kaniów.

19 października bielski sanepid wydał komunikat, że ogólna liczba mikroorganizmów zawarta w wodzie z tej stacji przekroczyła 300 jednostek tworzących kolonię na mililitr - w temperaturze 22ºC. Woda została warunkowo dopuszczona na mycia, kąpieli i spożycia, o ile wcześniej była przegotowana przez co najmniej dwie minuty. Komunikat ten dotyczył próbek pobranych trzy dni wcześniej. 

Komunikaty o takiej samej treści sanepid wydawał jeszcze kilkakrotnie. Dodatkowo w niektórych próbkach stwierdzono także podwyższoną mętność wody. Aby zaradzić problemowi gmina podpięła całość wodnej instalacji pod bielską Aquę. Najwyraźniej było too dobre posunięcie, bo w najnowszym komunikacie dotyczącym jakości wody w gminie Bestwina bielski sanepid informuje:

"W próbkach wody pobranych w dniach: 23, 29, 30 listopada oraz 5 grudnia 2023 roku nie stwierdzono przekroczeń wartości wskaźnika określanego jako ogólna liczba mikroorganizmów oraz podwyższonej mętności, wobec czego wygaszono decyzje stwierdzające warunkową przydatność wody do spożycia na terenie gminy Bestwina."

Rodzi się pytanie czy podpięcie całej gminy pod bielskie wodociągi jest rozwiązaniem czasowym, czy tak już pozostanie zawsze? Wójt Artur Beniowski mówi, że decyzja będzie zależała od wyników prowadzonego właśnie audytu.

- Prowadzimy konsultacje i działania, które mają dać odpowiedź na pytanie czy będziemy mogli uzdatniać wodę z naszego ujęcia tak, aby przystawała do obowiązujących parametrów. Chce przypomnieć, że to, co mamy są to wody głębinowe trzecio i czwartorzędowe, których charakter zmienił się na wody powierzchniowie. W tym przypadku technologia uzdatniania jest inna. I tutaj w grę wchodzą dwa aspekty: czy uzdatnianie będzie możliwe pod kątem technicznym, a jeżeli tak - ile to będzie kosztowało - powiedział nam Artur Beniowski. Posłuchaj

Jak dodaje, powodem przekroczenia normy dotyczącej liczby mikroorganizmów była długa i ciepła jesień, która sprzyjała ich namnażaniu. Posłuchaj

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: