Fotograf z KL Auschwitz – patronem ronda
Paweł Chudecki
Paweł ChudeckiPaweł Chudecki

Fotograf z KL Auschwitz – patronem ronda

Decyzją radnych miejskich w Żywcu, rondo w dzielnicy Oczków otrzymało imię Wilhelma Brassego. Nowy patron został uhonorowany na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 946 i 948 oraz drogi gminnej w ciągu ul. Bławatków. Inicjatywa nadania imienia Wilhelma Brassego była efektem starań Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, które przez ponad dwa lata zabiegało o tę formę upamiętnienia.
Wilhelm Brasse – świadek historii
Wilhelm Brasse urodził się 3 grudnia 1917 roku w Żywcu, a zmarł blisko 15 lat temu.
Do obozu Auschwitz-Birkenau trafił 30 sierpnia 1940 roku jako więzień nr 3444. Z uwagi na swoje zawodowe doświadczenie został głównym fotografem obozowym.
Każdemu więźniowi robił serię trzech zdjęć. Zdarzało się, że przez noc wykonał nawet tysiąc zdjęć, aby przygotować się na przybycie kolejnych transportów. Dokumentował nie tylko portrety więźniów, ale również ich pracę, eksperymenty medyczne oraz prywatne spotkania niemieckich strażników z rodzinami. Szacuje się, że wykonał około 50 tysięcy fotografii.
Brasse był szanowany przez niemiecką załogę obozu, dla której ważne były wysokiej jakości zdjęcia wysyłane rodzinom. W obozie poznał także Josefa Mengele, którego zapamiętał jako osobę grzeczną, mimo jego przerażających działań.
Cicha walka o pamięć
Podczas ewakuacji Auschwitz Wilhelm Brasse otrzymał rozkaz spalenia wszystkich zdjęć, jednak go zignorował. Dzięki temu ocalono ponad 40 tysięcy fotografii, które stały się później istotnymi dowodami w procesach hitlerowskich zbrodniarzy wojennych. Ewakuowany został do obozu Mauthausen-Gusen, gdzie doczekał końca wojny i wyzwolenia przez wojska amerykańskie.
Po wojnie Brasse otrzymał propozycję zmiany obywatelstwa i pozostania na Zachodzie, jednak zdecydował się wrócić do rodzinnego Żywca. Próbował kontynuować pracę fotografa, ale traumatyczne wspomnienia skutecznie mu to uniemożliwiły. Ostatecznie został rzemieślnikiem i przez wiele lat nie dzielił się swoimi doświadczeniami z czasów wojny. O swojej pracy w Auschwitz opowiedział dopiero po sześćdziesięciu latach.
Zmarł 23 października 2012 roku w Żywcu w wieku 94 lat.
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: