Tęsknota za własnym województwem
wikipedia.pl
Beata SteklaBeata Stekla

Tęsknota za własnym województwem

Przyjęła ona formę apelu-petycji dotyczącej zapoczątkowania działań zmierzających do utworzenia województwa podbeskidzkiego, którą bielscy radni uznali za "częściowo zasługująca na uwzględnienie". MSWiA nie zamierza jednak ruszać kwestii obecnego podziału administracyjnego kraju.
Zgodnie z apelem Bielsko-Biała miałoby stać się siedzibą wojewody i sejmiku. Dokument ten wyznaczył też datę, do której województwo powinno powstać - 2029 rok. 

Temat zainicjował Bartłomiej Tkacz, który w swojej petycji argumentuje, że miasto po utracie statusu wojewódzkiego rozwija się o wiele mniej dynamicznie niż miasta, które go zachowały. Bardzo ważny dla tego rozwoju jest sposób podziału środków finansowych. 

- Wydaje się, że moja petycja stanowi istniejącą od tak wielu lat tęsknotę za utraconym. Można powiedzieć za Mickiewiczem: ile cię trzeba cenić, ten tylko wie, kto cię stracił. W dyskusjach "w realu" i na forach internetowych czuć potrzebę powrotu, zmiany tego, co swego czasu zostało stracone - zwracał się do radnych, którzy obradowali nad tematem pod sam koniec wakacji. Posłuchaj

Rajcy jednogłośnie uznali, że stosowny apel zostanie skierowany do właściwych organów państwowych, natomiast samorządy oraz parlamentarzyści i europarlamentarzyści otrzymają analogiczny sygnał odnośnie przyłączenia się do inicjatywy i jej poparcie. 

Za niezasadną uznali część petycji zobowiązującą prezydenta miasta do podjęcia czynności faktycznych i prawnych zmierzających do powstania województwa i składania z tych wysiłków kwartalnych raportów przed radą. Powód? Autor petycji nie sprecyzował jakie czynności ma myśli, poza tym ingerencja w liczbę województw to sprawa dla ustawodawcy, a nie dla prezydenta miasta.

Bartłomiej Tracz ponownie pojawił się na sesji Rady Miejskiej w październiku, pytając co przez minione dwa miesiące zadziało się w kwestii województwa podbeskidzkiego?

Paweł Pajor, szef Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności odpowiedział, że ustalana jest treść apelu, który ma trafić do wyżej wymienionych pomiotów i jego uzasadnienia. Dokument ten ma zostać ostatecznie  zatwierdzony w listopadzie. 

Choć apel jeszcze nie wyszedł z ratusza, rękawicę już podjęła poseł Małgorzata Pępek, która wystosowała interpelację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwestii powołania województwa podbeskidzkiego.

Wiceminister Tomasz Szymański odpowiedział krótko, że ministerstwo nie planuje nowelizować ustawy z 1998 roku, która wprowadziła obecny podział administracyjny kraju. Innymi słowy: wszystko zostaje tak jak jest i województwa nie będzie. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: