Szybcy ratownicy
fot.: Bielskie Pogotowie Ratunkowe
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Szybcy ratownicy

Mediana czasu dojazdu do pacjenta to tylko 7 minut i 16 sekund w miastach! - chwali się Bielskie Pogotowie Ratunkowe, które podsumowało swoją pracę w roku 2024.W minionym już roku Bielskie Pogotowie Ratunkowe odnotowało 32 882 wyjazdy zespołów ratownictwa medycznego. Sukces interwencji w dużej mierze zależy od czas dojazdu do pacjenta. Liczy się każda sekunda! Jak szybko przemieszczały się karetki? Ze statystyk wynika, że w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców czas dojazdu w kodzie 1 [czyli w przypadkach pilnych] wyniósł średnio 7 minut i 16 sekund. 
 
W 2024 roku zespoły bielskiego pogotowia przejechały 885 823 km, zużywając 130 000 litrów paliwa. 
 
Zespoły ratownictwa medycznego z Bielska-Białej przekazały do szpitali ogromną liczbę pacjentów. Zdecydowanie najwięcej pacjentów – 9.993 przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego. Druga w tym zestawieniu placówka: Bielskie Centrum Onkologii – Szpital Miejski przyjął od bielskiego pogotowia 2505 pacjentów. Na trzeciej pozycji w rankingu jest Szpital Pediatryczny, do którego – za pośrednictwem pogotowia – trafiło 1263 pacjentów. 
Dużo rzadziej pacjenci trafiali do Szpitala Kolejowego w Wilkowicach, Bielskiego Centrum Psychiatrii-Olszówka, Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii w Bystrej, Szpitala Joannitas w Pszczynie,  Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Najmniej do American Heart of Poland w Bielsku-Białej. 20 pacjentów zostało przekazanych Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, a 207 osób policji. 
 
Z kolejnych tabel przedstawionych przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe wynika, że najkrótszy czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala dotyczył pacjentów American Heart of Poland. Maksymalny czas oczekiwania na przejęcie pacjenta w tej placówce to 9 minut 10 sekund. Na drugim biegunie, sąsiedni Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. W tym przypadku, aż trudno w to uwierzyć, maksymalny czas przejęcia pacjenta od ratowników, jaki został odnotowany, to 5 godzin 8 minut 35 sekund! Jednak podkreślmy, że średni czas oczekiwania na przejęcie pacjenta w Szpitalu Wojewódzkim jest dużo krótszy: 14 min. 30 sek.
 
Najczęściej ratownicy interweniowali w Bielsku-Białej (18.628 razy) oraz w Czechowicach-Dziedzicach (3285). Najrzadziej, spośród miejscowości powiatu bielskiego - w Rybarzowicach i Kaniowie (po 229 razy). Poza Bielskiem-Białą i powiatem bielskim zespoły BPR wyjeżdżały także z pomocą do sąsiednich powiatów: cieszyńskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, pszczyńskiego, wadowickiego, a nawet wodzisławskiego!
 
Jakim problemom zdrowotnym mieszkańców musieli sprostać najczęściej? Listę najczęstszych rozpoznań medycznych w 2024 roku otwiera: nadciśnienie. W dalszej kolejności: ból brzucha oraz omdlenie i zapaść.
Najczęstsze przyczyny wzywania zespołów ratownictwa medycznego to: urazy/obrażenia, duszność, zasłabnięcie. 

Ratownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego pomagali w ubiegłym roku obywatelom ponad 30 państw. Kobiety: 63 lata, mężczyźni: 56 lat - to średni wiek ich pacjentów. 



 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: