Starolasy weryfikowane siekierą? Spór o wycinkę w Beskidzie Śląskim
fot.: Fb Las wokół miast
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Starolasy weryfikowane siekierą? Spór o wycinkę w Beskidzie Śląskim

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poleciło Lasom Państwowym rozpoczęcie wstępnej weryfikacji terenowej, by zebrać informacje potrzebne do utworzenia starolasów. Organizacje zrzeszone w inicjatywie "Las wokół miast" twierdzą, że Nadleśnictwo Bielsko prowadzi poleconą weryfikację... siekierą. Jako przykład wskazuje na górę Cyberniok. Nadleśnictwo stanowczo zarzuty odpiera.Na początku stycznia 2025 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało polecenie Lasom Państwowym, by zabezpieczyły drzewostany i rozpoczęły wstępną weryfikację terenową. Jej celem jest utworzenie starolasów i tym samym wzmocnienie ochrony przyrody.

Zgodnie z ustaleniami Ogólnopolskiej Narady o Lasach (ONOL):
    • Od 1 stycznia 2025 r. Lasy Państwowe zabezpieczą drzewostany umożliwiające realizację celów ONOL.
    • Od 1 stycznia 2026 r. starolasy mają obejmować co najmniej 1% powierzchni lasów w Polsce.
    • Od 1 stycznia 2027 r. udział ten ma wzrosnąć do 2%.
 
Wycinka starolasów?
 
Jednym z obszarów zaliczanych do starolasów jest wydzielenie 98f, które znajduje się na północno-zachodnim skłonie góry Cyberniok w Beskidzie Śląskim, około 800 metrów na południe od skrzyżowania ulic – Łowieckiej, Dębowiec i Skarpowej w Bielsku-Białej. Ale już nie będzie, bo Lasy Państwowe zweryfikowały ten teren… siekierą. Co było, a nie jest, nie piszę się w rejestr… chichoczą „eLPeki” - podają tymczasem na swoim profilu Fb członkowie inicjatywy "Las wokół miast".
 
Podkreślają, że ogałacany jest stromy stok, na którym występują źrodliska. W efekcie, wycinka drzew  może spowodować powstanie nowego osuwisko.
 
Na dodatek jest to też obszar funkcjonujący w ramach programu „Zanocuj w lesie”. Jak sobie wyobrażają LP propozycje dla turystów – w nocy słuchacie ptaków, a w dzień ryku pił. W gratisie jest spora atrakcja od LP – rozstaw namiot, czy płachtę biwakową a w tle posłuchaj dźwięku spadających drzew. Bingo! - komentują obrońcy drzew.
 
Apel o moratorium na wycinkę starolasów

Organizacje tworzące "Las wokół miast" apelują do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wprowadzenie moratorium na wycinkę starolasów. Podają, że ich wycinka trwa już także m.in. w Jaworzu, a zagrożone są kolejne obszary. Domagają się natychmiastowych działań, aby zabezpieczyć najcenniejsze przyrodniczo lasy.
 
Nadleśnictwo Bielsko w 2025 roku zakłada pozyskanie ze starolasów 5903 m3 co stanowi 23 % rocznego planu z całego Nadleśnictwa - są to przede wszystkim około 150 letnie buki – alarmuje "Las wokół miast".
 
Nadleśnictwo Bielsko: działamy zgodnie z wytycznymi
  
W odpowiedzi na zarzuty Nadleśnictwo Bielsko wyjaśnia, że drzewostan na górze Cyberniok nie spełnia kryteriów określonych przez ministerstwo i w związku z tym, nie można nazwać go starolasem.
- Powyższe kryteria wyłączają ze starolasów klasę odnowienia i klasę do odnowienia czyli drzewostany, w których proces przemiany pokoleń został rozpoczęty wcześniej.
W odniesieniu do przykładu  leśnictwa Kamienica należy stwierdzić, iż drzewostan ten zgodnie z kryteriami ministerstwa nie może zostać uznany za starolas z uwagi na fakt, iż proces przemiany pokoleń trwa w nim już od co najmniej 2014 roku
– podaje rzecznik Nadleśnictwa Bielsko Tomasz Gawęda.
 
Jakie lasy są starolasami? Jak podaje nadleśnictwo, podstawowe kryteria wyróżniania starolasów to: 
    • rodzimość lasów czyli mniejszy niż 10% udział gatunków obcych geograficznie
    • wiek drzewostanu (w zależności od gatunku dominującego powyżej 100 – 140 lat, dla buka 130 lat),
    • dużą zasobność i różnorodność martwego drewna wskazującą na przewagę procesów naturalnych),
 
 Na obszarze Nadleśnictwa Bielsko zidentyfikowano 251 ha lasów spełniających powyższe kryteria; stanowi to ponad 2% powierzchni nadleśnictwa. W lasach tych do czasu podjęcia wiążących decyzji prawnych nie są i nie będą prowadzone żadne prace gospodarcze – podkreśla Tomasz Gawęda.

Twierdzenie jakoby Nadleśnictwo Bielsko nie stosowało się do poleceń Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest nieprawdziwe - dodaje rzecznik.
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: