Rury mają po 40 lat. "Sytuacja jest bardzo ciężka"
Fot. UG w Bestwinie
Robert FraśRobert Fraś

Rury mają po 40 lat. "Sytuacja jest bardzo ciężka"

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Bestwina ważnym tematem była sieć wodno-kanalizacyjna zarządzana przez przedsiębiorstwo KOMBEST.
Wójt gminy Grzegorz Boboń podkreślił, że modernizacja tego systemu to priorytet, ponieważ jego stan jest alarmujący. Rury, które mają od 30 do 40 lat, wymagają wymiany. Posłuchaj
Prezes KOMBEST-u Marcin Kanik poinformował o konieczności wymiany aż 70 kilometrów sieci wodociągowej, co wiąże się z kosztami rzędu około 20 milionów złotych. W planach znajduje się również modernizacja oczyszczalni ścieków, która wymaga nakładów zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Według niego, spółka ma problemy finansowe. - W czerwcu zostałem powołany na prezesa. Na koncie spółki było 30 tysięcy złotych i 700 tysięcy należności krótkoterminowych do końca czerwca. Chciałbym, żebyście Państwo wiedzieli, że sytuacja jest bardzo ciężka i generalnie gdyby spółka nie była dokapitalizowana ze strony gminy, to prezes powinien ogłosić jej upadłość – informował Marcin Kanik. Posłuchaj
Finalnie. Po długiej dyskusji, gmina zdecydowała się dokapitalizować KOMBEST kwotą 500 tysięcy złotych, co ma pomóc w bieżącym funkcjonowaniu spółki oraz w pozyskiwaniu środków na wymianę wodociągów. 


 
Zielona i mętna woda

O kiepskiej jakości wody informowaliśmy kilka dni temu. Sprawę zgłosił nam pan Adam, mieszkaniec ul. Witosa w Bestwince. Zobacz tutaj.
Wprowadzenie wody z ujęcia w Kaniowie do sieci wodociągowej w gminie Bestwina wywołało sprzeciw mieszkańców. Głównym zarzutem była niska jakość wody, choć prezes KOMBEST-u zapewniał, że spełnia ona normy wody pitnej. Mieszkańcy zwracali uwagę na jej niepokojącą barwę i nieprzyjemny smak. Radna Ewa Slezak, określiła wprowadzenie wody z Kaniowa do sieci jako „eksperyment.” Wywołało to ostrą reakcję wójta, który uznał to słowo za przesadzone i nieadekwatne. Prezes spółki wodociągowej podkreślał, że decyzja o korzystaniu z ujęcia w Kaniowie była poparta badaniami i zgodna z normami jakościowymi, a sam proces monitorowano z udziałem technologów i ekspertów. Ostatecznie podjęto decyzję o wstrzymaniu wprowadzenia wody z Kaniowa do sieci. Woda z Kaniowa ma ponownie trafić do użytku dopiero po modernizacji stacji uzdatniania wody. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: