Pytanie o miejsca schronienia
fot. arch. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UM w B-B
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Pytanie o miejsca schronienia

Nasza słuchaczka z Bielska-Białej pyta o miejsca schronienia - i stricte - schrony na terenie miasta. My takie samo pytanie zadaliśmy zastępcy prezydenta miasta.Dokładnie w sobotę miną dwa lata od inwazji Rosji na Ukrainę. Bielszczanka pytała naszą redakcję o miejsca schronienia i schrony w mieście. Ten temat poruszyliśmy w rozmowie z wiceprezydentem miasta.

- Mamy w naszej ewidencji 102 budowle ochronne, w których może pomieścić się w sumie ok. 12,5 tys. osób. Oprócz takich budowli ochronnych jest wytypowanych 575 obiektów; są to miejsca przewidziane do ukrycia. Ok. 130 tys. osób może się w tych miejscach pomieścić - mówił nam Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej. 130 tys. osób to, według danych z końca 2021 roku, 75% populacji miasta. Ewidencja nie obejmuje piwnic budynków w zabudowie jednorodzinnej i szeregowej. POSŁUCHAJ

Dodajmy, że w przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa - te obiekty zostaną odpowiednio oznakowane i ich lokalizacja zostanie udostępniona. 

Nadzór nad zasobami budownictwa ochronnego w Bielsku-Białej realizowany jest na podstawie wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Ewidencja budowli ochronnych w mieście jest aktualizowana w porozumieniu z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego. Właściciele, administratorzy oraz zarządcy obiektów znają lokalizację budowli ochronnych oraz posiadają do nich klucze. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: