Pawilon do rozbiórki
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Pawilon do rozbiórki

To już ostatnie dni pawilonów należących do Studia Filmów Rysunkowych. Wkrótce zostaną wyburzone i rozpocznie się budowa Interaktywnego Centrum Animacji i Bajki.75. urodziny obchodzi w tym nowym - 2022 roku Studio Filmów Rysunkowych. Powstało w roku 1947 w Katowicach jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. Rok później zespół twórców studia przeniósł się do Wisły, a potem, już na stałe, do Bielska.

Ich siedzibą została zabytkowa willa Rotha. W jaki sposób do tego doszło? Pracownicy zajęli ten zabytkowy budynek, prawem kaduka, w noc sylwestrową – opowiada dyrektor Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel. Posłuchaj

Willa Rotha pozostała siedzibą rysowników do dziś. Obok niej, w czasach największej świetności studia to jest w latach 70., na potrzeby rysowników oraz reżyserów ogromnie popularnych na całym świecie kreskówek, postawiono jeszcze dwa budynki. Te pawilony wkrótce zostaną zburzone. Na ich miejscu postawione zostanie Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. 

W jednym z tych pawilonów przez lata miało swoją siedzibę jedyne w stolicy Podbeskidzia kino studyjne „Studio”, a w nim działał Dyskusyjny Klub Filmowy Kogucik. Czy to oznacza, że jesteśmy świadkami nieodwołalnego kresu działalności zarówno kina, jak i DKF-u? 

- Skoro decydujemy się już na rozbiórkę obydwu budynków, w tym również tego budynku, w którym jest kino, no to wynika z tego, że „Studio” przestanie istnieć - odpowiada Maciej Chmiel, choć podkreśla, że zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne przez lata było to kino dla wielu bielszczan. Posłuchaj

W nowoczesnym centrum, które powstanie na gruzach „Studia”, kino również będzie, ale innego typu. Wyświetlane w nim będę produkcje Studia Filmów Rysunkowych. Miejsce dla małej sali kinowej znajdzie się także w willi Rotha. Będzie ona służyła do kolaudacji filmów i do pracy nad nimi. Oznacza to, że mieszkańcy Bielska-Białej muszą przyzwyczaić się do tego, że na seanse kina autorskiego, trzeba udać się np. do kina „Świt” w Czechowicach-Dziedzicach, czy do „Janosika” w Żywcu. 

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji ma być gotowe w sierpniu 2023 roku. Prace ruszą jeszcze tej zimy. Budowa obiektu będzie kosztowała ok. 30 mln zł. Część tych pieniędzy to fundusze norweskie, część przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do inwestycji dołożyło się również miasto Bielsko-Biała.  

W czasach kiedy filmy animowane z Bolkiem i Lolkiem oraz Reksiem święciły triumfu, Studio Filmów Rysunkowych zatrudniało 220 osób, w tym głównie twórców. Obecnie załoga SFR to 20 osób. Pozostaje mieć nadzieję, że budowa nowoczesnego obiektu wyposażonego w decydujące obecnie o atrakcyjności takich miejsc multimedia, zatrzyma powolny upadek tej zasłużonej dla polskiej kultury placówki. 
 

Na zdjęciach poniżej pawilony, które zostaną wyburzone oraz ekspozycja w willi Rotha pokazująca jak powstawały filmy rysunkowe w Bielsku-Białej.

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: