Mówcie do mnie "Perełko"
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Mówcie do mnie "Perełko"

Lucynka Grabowska, założycielka i współwłaścicielka agencji modelek Grabowska Models została 13. Perłą Podbeskidzia.Tytułem tym - wedle regulaminu - honoruje się "kobietę wyjątkową, która poprzez swoją codzienną aktywność wspiera, inspiruje i może być wzorem do naśladowania dla innych". Wyróżnienie wręczono podczas wczorajszej uroczystej gali XIII Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia, która odbyła się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej.

- Jestem bardzo wzruszona i zaskoczona, bo jest tak wiele osób, którym Perła by się należała. Dlatego chciałabym podzielić się tą nagrodą ze wszystkimi, dzięki którym tutaj jestem. Sama mogę mieć wiele pomysłów, ale sama nie zrobię nic. Wszystko co robię robię z ludźmi, którzy także są na tej sali - mówiła Lucyna Grabowska dodając, że ma na koncie wiele nagród, ale Perła Podbeskidzia jest ukoronowaniem jej działalności, bo to kobieca nagroda. - Od teraz mówicie do mnie "Perełko" - żartowała. 

Dalsza część artykułu pod filmem. 



W trakcie gali po raz pierwszy wręczono nagrodę "Kreatorka Biznesu" dla wybitnej kobiety biznesu przyznawanej przez Beskidzką Izbę Gospodarczą. Pierwszą kreatorką została Anna Szczęśniak, założycielka i współwłaścicielka firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne. 

Uroczystość była okazją do zaprezentowania drugiej odsłony projektu "Koronacja" wymyślonego przez Beatę Bojdę, stylistkę, makijażystkę i projektantkę mody. Jest to przedsięwzięcie adresowane do kobiet zmagających się z chorobami onkologicznymi. Biorą one udział w sesjach fotograficznych, prezentując niezwykle energetyczne, kolorowe, inspirowane kulturą ludową stroje. Głównym elementem stylizacji jest wspomniana korona, wykonana z barwnych kwiatów z bibuły. Sesja i przygotowania do niej są okazją do wspólnych rozmów, dzielenia się doświadczeniami i emocjami wynikającymi z choroby. Udział w projekcie ma być też odskocznią, dawać nadzieję i chwilę radości w trakcie trudnej drogi do zdrowia. 
 
Druga odsłona "Koronacji" miała charakter międzynarodowy, gdyż rak nie zna granic. Wzięły w niej udział m.in. Słowaczka, Austriaczka, Ukrainka i uczestniczka pochodząca z Armenii. Beata Bojda podeszła też w nieco innych sposób do stylizacji. Posłuchajcie

Projektowi towarzyszy kalendarz z tekstami ukoronowanych oraz film, który powstał w trakcie realizacji "Koronacji". Cel inicjatywy to zebranie pieniędzy dla kobiet walczących z rakiem.  

W trakcie gali, z ust przewodniczącej Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Doroty Piegzik-Izydorczyk, padła istotna zapowiedź. Jedną z koronowanych w trakcie pierwszej edycji projektu była Ewa Szymanek-Płaska, naczelniczka Wydziału Edukacji i Sportu bielskiego ratusza. Niestety przegrała swoją walkę z chorobą. Dlatego jej imieniem zostanie nazwana nowa inicjatywa sportowa, bieg "Ósemka na Dębowiec". Pierwsza edycja wydarzenia już 12 października. Wpisowe będzie cegiełką na profilaktykę chorób onkologicznych. Posłuchajcie

XIII Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia odbył się pod honorowym patronatem europosłanki Mirosławy Nykiel. Przypomnijmy, że wydarzenie to odbywa się na Podbeskidziu z jej inicjatywy. Po dziesiątej edycji polityczka przekazała jego organizację Agnieszce Nowak, szefowej fundacji "Strefa Kobiet". Tegoroczny kongres odbywa się pod hasłem "Kobiety - Kobietom" i potrwa do grudnia. 

W październiku, w jego ramach, akcja profilaktyczna, w listopadzie akcja "Odważni BB - 16 dni przeciwko przemocy", a w grudniu konferencja "Holistyczny obraz kobiety we współczesnej medycynie".

Jedną z ambasadorek "Koronacji" jest wokalistka Anna Wyszkoni, której koncert zakończył wieczór.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: