Mały powiat, duży szpital i biznes. Powiat reaguje
Paweł ChudeckiPaweł Chudecki

Mały powiat, duży szpital i biznes. Powiat reaguje

To jakieś totalne nieporozumienie i nieprawdziwy przekaz, który funkcjonuje w świadomości decydentów.
„Wielki kapitał zagraniczny doszedł do wniosku, że na ochronie zdrowia w Polsce można zrobić biznes. Nie, nie można. Wybudował wielki szpital, przeskalowany, absolutnie nieadekwatny do niewielkiego powiatu żywieckiego”. Takie słowa wypowiedziała wczoraj w Radiu Zet minister zdrowia Izabela Leszczyna.
To jakieś totalne nieporozumienie i przekaz, który funkcjonuje w świadomości decydentów, do tego informacja o wielkim szpitalu w małym powiecie, mówią w żywieckim starostwie.

Na informacje przekazane przez p. minister zareagował również szpital. Mowa o biznesowym podejściu do realizacji świadczeń to  dowód na nieznajomość ustawy, mówi dyrektor zarządzający  InterHealth Canada w Polsce Wadim Kurpias. Posłuchaj

W tej sprawie Zarząd Powiatu Żywieckiego wystosował oświadczenie.

Zarząd Powiatu w Żywcu pragnie odnieść  się do Pani dzisiejszej wypowiedzi (3.10.2024) na antenie Radia ZET i sprostować błędne stwierdzenia.

„Wielki kapitał zagraniczny doszedł do wniosku, że na ochronie zdrowia w Polsce można zrobić biznes. Nie, nie można. Wybudował wielki szpital, przeskalowany, absolutnie nieadekwatny do niewielkiego powiatu żywieckiego” - stwierdziła dzisiaj Minister Zdrowia.

Powiat Żywiecki jest drugim co do wielkości powiatem w województwie śląskim (na 36 powiatów). W skład powiatu wchodzi 15 gmin: jedna gmina miejska i czternaście gmin wiejskich. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba ludności w powiecie żywieckim w 2020 r. wynosiła 152 199 osób.

W powiecie żywieckim udało się zrealizować jedyny w Polsce projekt partnerstwa publiczno-prywatnego, dotyczący budowy nowego szpitala w Żywcu. Pragniemy podkreślić, że samorządu powiatowego nigdy nie było by stać na wybudowanie nowego szpitala z własnych pieniędzy.

Umowę podpisano we wrześniu 2011 r. Rozpoczęcie działalności Szpitala Żywiec to wrzesień 2020 r. Nowy szpital zastąpił stary 130-letni, w którym była jedna sala operacyjna i wspólne sanitariaty na korytarzach. Oddziały mieściły się w osobnych budynkach bez możliwości połączeń komunikacyjnych. W nowym szpitalu jest  10 oddziałów całodobowej opieki medycznej oraz 11 poradni w ramach NFZ, kilkanaście poradni komercyjnych, centrum rehabilitacji, stacja dializ, pracownia diagnostyki obrazowej, laboratorium centralne, punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, cztery nowoczesne sale operacyjne, a każdy pokój pacjenta jest dwu lub czteroosobowy z pełnym węzłem sanitarnym.

Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych do środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 roku ośrodek udzielił 120 tys. świadczeń medycznych ponad  pacjentów, a w 2023 ponad 146 tys.. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba pacjentów leczonych w żywieckim szpitalu wyniosła ponad 65 tys.

Z poważaniem,

Zarząd Powiatu Żywieckiego

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: