Krótki przewodnik po referendum
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Krótki przewodnik po referendum

Godziny pozostały do pierwszego w historii Bielska-Białej referendum lokalnego. Na karcie do głosowania znajdą się trzy pytania.W Bielsku-Białej uprawnionych do głosowania jest 126 tys. 856 osób. By wyniki niedzielnego referendum były wiążące dla władz miasta, musi w nim wziąć udział 38 tys. i 58 osób. To 30% bielszczan uprawnionych do głosowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta dokładna liczba przedstawia stan z czwartku, bo spis wyborców na bieżąco jest modyfikowany; jedni się zapisują, inni wypisują.

Dziś porannym gościem Radia Bielsko był Igor Kliś, przewodniczący Miejskiej Komisji ds. referendum, pytaliśmy m.in. o to, kiedy i o której należy spodziewać się wyników referendum? - Policzymy głosy tak szybko, jak szybko komisje obwodowe ds. referendum nam dostarczą dane. Zawsze czekamy na ostatnią komisję. Przeważnie wybory pokazują, że 95% komisji przyjeżdża szybko, pozostałe - z różnych powodów - nad ranem - mówił Igor Kliś.

Wziąć udział w referendum będzie można w niedzielę (16.04) pomiędzy 7.00 a 21.00, bo właśnie w takim przedziale czasowym otwarte będą siedziby obwodowych komisji. Na karcie do głosowania, formatu A4, będą trzy pytania, o: budowę spalarni, finansowanie z miejskiej kasy zabiegów in vitro a także o ograniczenie ruchu na ulicach 3 Maja oraz Zamkowej. Posłuchaj.

Dostajemy od Was wiele pytań o adresy siedzib obwodowych komisji. Można je sprawdzić m.in. na stronie internetowej urzędu miasta (TUTAJ). Najprościej jednak powiedzieć, że lokale wyborcze będą zlokalizowane w tych samych punktach, w których bielszczanie zwyczajowo oddają głos w trakcie wyborów parlamentarnych, czy w trakcie wyborów samorządowych

Co należy zabrać ze sobą do "lokalu wyborczego"? Dokument ze zdjęciem; może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, czy legitymacja studencka. Osoby, które korzystają z aplikacji mObywatel, mogą potwierdzić swoją tożsamość przy użyciu tej aplikacji.

Co jeśli nasze nazwisko nie będzie ujęte w spisie wyborców, w siedzibie obwodowej komisji, do której przynależymy? Członkowie takiej komisji będą tę kwestię od razu wyjaśniali (telefonicznie) z Wydziałem Spraw Obywatelskich magistratu.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: