Geoportal coraz popularniejszy
fot.: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Geoportal coraz popularniejszy

Coraz więcej mieszkańców korzysta z Geoportalu, prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Mogą w ten sposób sami, bez udziału urzędnika, kupić i pobrać niektóre dokumenty np. interesujące ich mapy.Wniosek składany tą drogą jest szybciej realizowany, bo trafia bezpośrednio do wydziału geodezyjno-kartograficznego starostwa. Aby skorzystać z geodezyjnych e-usług wystarczy wejść na stronę internetową powiatu bielskiego i „zjechać” na sam dół strony, gdzie znajduje się ikona - Geoportal.

Nowe, większe możliwości to efekt zrealizowania dużego kilkuletniego projektu, którego liderem był powiat bielski. Uczestniczyło w nim w sumie 7 samorządów. Były to także: Bielsko-Biała, powiat cieszyński, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, powiat żywiecki oraz województwo śląskie. Koszt całości to ponad 42 mln zł, z czego ponad 35,5 mln pochodziło ze środków unijnych.
Efektem jest powstanie Podbeskidzkiego Portalu Informacji Przestrzennej. Mieszkańcy mogą z jednego miejsca swobodnie przechodzić do zasobów geodezyjnych konkretnych samorządów.

Geodezyjne e-usługi nie mają tajemnic przed geodetami, rzeczoznawcami majątkowymi, czy projektantami. Jak zauważa Ewa Sikora, naczelnik wydziału geodezyjno-kartograficznego w bielskim starostwie wśród odbiorców powiatowego Geoportalu jest coraz więcej mieszkańców, którzy chcą np. kupić/sprzedać działkę.
 
- Kiedy uruchomiliśmy nowe możliwości pół roku temu, a taką jest Portal Interesanta, wniosków tą drogą spływało może 1, czy 2 dziennie, teraz jest ich nawet 20. Dodaje, że niektóre dokumenty - te niezawierające danych właściciela, jak np. wyrys z mapy, czy mapę zasadniczą mieszkaniec może kupić i pobrać samodzielnie. Posłuchaj

Wystarczy mieć dostęp do Internetu i wykorzystać możliwość płatności on-line. Przy składaniu wniosku możemy wybrać, czy chcemy otrzymać zamówiony dokument elektronicznie, odebrać osobiście lub czekać na przysłanie pocztą tradycyjną. 
 
Każdy mieszkaniec może przeglądać na stronie internetowej mapy geodezyjne w dużej skali (mapa ewidencyjna i zasadnicza), może zamówić interesujące go materiały (np. wypisy z rejestru, wyrysy z mapy, dokumenty zasobu geodezyjnego). Na portalu jest też możliwość zgłaszania nowych prac geodezyjnych przez firmy geodezyjne, rzeczoznawcy majątkowi otrzymali możliwość wglądu do aktów notarialnych i zamawiania szczegółowych danych z rejestru cen nieruchomości, a projektanci - np. złożenia wniosku o uzgodnienie usytuowania projektowanych sieci. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: