Dziękują mundurowym
fot.: Miasto Cieszyn
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Dziękują mundurowym

W obliczu ogromnej tragedii, która wydarzyła się 29 grudnia 2024 roku w Cieszynie, jako wyraz wdzięczności za ratowanie ludzkiego życia, zdrowia i mienia w walce z żywiołem, dziś w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza władze miasta podziękowały przedstawicielom służb mundurowych.
- Jestem pewna, że podziękowania te zostaną przekazane dalej, bo osób, które niosły pomoc było wiele. I za tę pomoc, jako miasto i jego mieszkańcy – jesteśmy bardzo wdzięczni. Dzięki Wam możemy czuć się bezpiecznie, i to jest dla nas wszystkich najważniejsze – mówiła na spotkaniu z przedstawicielami służb mundurowych burmistrz Gabriela Staszkiewicz.
 
Przypomnijmy, w katastrofie zginęły dwie osoby. W wyniku wybuchu w kamienicy przy ul. Głębokiej 32, a później pożaru,który objął również sąsiednie budynki, ewakuowano w  sumie 21 osób. Mieszkańcom ulicy Głębokiej zostały zapewnione lokale zastępcze. Obecnie 13 z nich przebywa w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Cieszynie. Pozostali w domach swoich rodzin.
 
Miejsce katastrofy jest nadal odgrodzone. Prawdopodobnie do 31 stycznia uda się zabezpieczyć to, co zostało po kamienicy przy ul. Głębokiej 32, a przede wszystkim sąsiednie budynki oznaczone numerami: 30 i 34.  Ich elewacje frontowe będą wzmocnione specjalnymi konstrukcjami.
- Musimy w pierwszej kolejności „spiąć”, zabezpieczyć te kamienice. Zrobić konstrukcje, które będą obejmowały przestrzeń do połowy ulicy Głębokiej. To zabezpieczenie ma spowodować, żeby te kamienice nie „poleciały”. Ale ruch [pieszy-dod.red.] wzdłuż tych kamienic będzie możliwy – wyjaśniał na wtorkowym spotkaniu z mieszkańcami zastępca burmistrza Cieszyna Przemysław Major. Posłuchaj

Mieszkańcy pytali czy budynek numer 34 zostanie dopuszczony do użytkowania zanim dojdzie do odbudowy tego, co runęło. Na razie jednak nie wiadomo, trwają ekspertyzy. - To będzie tylko i wyłącznie decyzja powiatowego inspektora budowlanego – podkreślał na spotkaniu wiceburmistrz Major. 
 
Dopiero po zabezpieczeniu miejsca katastrofy wejdą tam jeszcze raz prokuratorzy i policjanci. 
- Tam znajduje się gruzowisko, w którym mogą znajdować się dowody na to, jaka była przyczyna tego zdarzenia. To może potrwać – wyjaśniała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. 
A powrotu nie mogą doczekać się ci, którzy z budynków nr 30 i 34 zostali ewakuowani. - Trzeba tam wrócić! Niech to remontują, niech się starają - mówi pani Urszula Karcz. Posłuchaj
 
Władze miasta myślą już do odbudowie wyburzonej kamienicy. To jednak pochłonie ogromne środki. 
- To, co w grudniu na sesji rady miejskiej było traktowane jako priorytety w zakresie zadań inwestycyjnych, które mieliśmy zaplanowane do realizacji: budynki, remonty, wymiany źródeł ciepła, drogi, dokumentacje projektowe, dzisiaj przestało być w części priorytetem. Bo zbieramy środki, żeby zacząć projektować, żeby myśleć o odbudowie, szukaniu środków zewnętrznych - podkreślał zastępca burmistrza Przemysław Major. Posłuchaj
Samo projektowanie odbudowy kamienicy zajmie, jak szacuje samorządowiec, około półtora roku.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: