Dramat 87-latki: Dała oszustom 52 tysiące złotych, myśląc, że ratuje bratową
fot.: KMP Bielsko-Biała
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Dramat 87-latki: Dała oszustom 52 tysiące złotych, myśląc, że ratuje bratową

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej zatrzymali dwóch mężczyzn, w wieku 19 i 42 lat, którzy metodą „na policjanta” wyłudzili od 87-letniej kobiety 52 tysiące złotych. Wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.14 stycznia do jednej z mieszkanek Bystrej w godzinach nocnych zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza policji. Oszust poinformował, że bratowa seniorki uczestniczyła w wypadku drogowym, w którym potrąciła ciężarną kobietę na pasach. W wyniku wypadku zarówno kobieta, jak i jej nienarodzone dziecko zmarli.

Oszust kontynuował rozmowę, przekazując informację, że bratowa kobiety została zatrzymana i potrzebuje 80 tysięcy złotych, aby uniknąć aresztu. Przerażona 87-latka ostatecznie przekazała kurierowi 52 tysiące złotych, który zjawił się tuż po północy. Oszuści cały czas utrzymywali kontakt telefoniczny z pokrzywdzoną aż do momentu przekazania pieniędzy.
 

Jak udało się zatrzymać sprawców?

Dopiero około drugiej w nocy kobieta zorientowała się, że została oszukana, kiedy zadzwoniła do swojej bratowej, która kategorycznie zaprzeczyła, by brała udział w jakimkolwiek wypadku.

Dzięki szybkim działaniom operacyjnym policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej oraz zebranym dowodom, udało się ustalić i zatrzymać dwóch mężczyzn podejrzanych o to oszustwo. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej zastosował wobec nich tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.
 

Policja ostrzega: Jak uniknąć podobnych oszustw?

Policjanci przypominają, że w przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy z powodu rzekomego wypadku bliskiej osoby, należy zachować szczególną ostrożność. Oto najważniejsze zasady:

  1. Rozłącz się i skontaktuj z bliskimi – jeśli to moli to możliwe, zadzwoń bezpośrednio do osoby, której dotyczy sprawa.

  2. Nie podawaj danych osobowych ani informacji o oszczędnościach – prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o takie informacje przez telefon.

  3. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom – nigdy nie wręczaj gotówki osobom, których nie znasz osobiście.

  4. W razie wątpliwości dzwoń na Policję – w podejrzanych sytuacjach skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwoń pod numer alarmowy 112.



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: