Czeka dobra robota
fot.: materiały organizatorów
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Czeka dobra robota

Dobra robota czeka w Szlachetnej Paczce! Ruszyła rekrutacja do wolontariatu.W tym roku poszukiwanych jest ponad 10 tys. osób ze wszystkich województw Polski. Żeby dołączyć do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, należy wejść na szlachetnapaczka.pl i wysłać zgłoszenie. 

- Mówimy „dobra robota”, bo to najlepsze określenie działań naszych wolontariuszy i wolontariuszek w Szlachetnej Paczce. „Dobra robota” zmienia świat wielu ludzi na dobre. Po czym poznamy, że ta „dobra robota” jest rzeczywiście dobra? Po rozświetlonych oczach mamy, która może swoim dzieciakom zrobić w końcu naleśniki na nowej patelni. Po tym, że pani Stefania nie śpi w czapce na głowie, bo ma już opał na zimę. Po tym, że Hanna dojeżdża do szkoły na rowerze i już nie musi sama chodzić 10 km przez las. Po tym, że gdy otwierają się Szlachetne Paczki, cała rodzina skupia się nad nimi i nie dowierza, że to wszystko dla nich! Po tym poznajemy „dobrą robotę” naszych wolontariuszy. Ty też możesz zostać wolontariuszem lub wolontariuszką – zachęca do wolontariatu Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
 
Wolontariat w Szlachetnej Paczce najbardziej angażuje od września do połowy grudnia. Najpierw wolontariusze biorą udział w szkoleniu. Później odwiedzają potrzebujące rodziny i osoby samotne żyjące w biedzie, znajdujące się w trudnej sytuacji. Rozmawiają z nimi, poznają ich historie i opisują. Następnie wskazują rodziny, które otrzymają pomoc w ramach Szlachetnej Paczki.
 
- Średnio odwiedzamy każdego roku około 200 rodzin, a kwalifikujemy do pomocy ponad 100. Wynika to z tego, że chcemy pomagać tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna. Wolontariusz odpowiada za to, żeby pójść do rodziny, porozmawiać z nią i ją poznać. Możemy dobrze pomagać, gdy poznamy daną rodzinę – podkreśla liderka Szlachetnej Paczki w Bielsku-Białej Dominika Popiela i dodaje, że wolontariusze często wręcz zaprzyjaźniają się ze swoimi podopiecznymi.
 
Następnie wolontariusze pomagają darczyńcom przygotować wsparcie adekwatne do potrzeb konkretnej rodziny. A na koniec, to najbardziej satysfakcjonująca i dostarczająca wielu emocji część pracy, dostarczają paczkę w trakcie Weekendu Cudów!
 
- Poszukujemy wolontariuszy z miejscowości takich jak Kozy, gmina Wilamowice, Bestwina, Jasienica. Ale rekrutują też Czechowice-Dziedzice, Wilkowice, Szczyrk i Łodygowice. Tam wszędzie są potrzebni wolontariusze – wylicza Dominika Popiela. Posłuchaj
 
W powiecie cieszyńskim Szlachetna Paczka ma cztery rejony. Pierwszy to Cieszyn, drugi - Skoczów. Trzeci obejmuje Ustroń, Brenną i Wisłę, a czwarty Jaworzynkę, Koniaków i Istebną. 
Wolontariuszy szuka też sztab Szlachetnej Paczki w Żywcu oraz ten obejmujący swoim działaniem Węgierską Górkę, Milówkę i Rajczę. Można zgłaszać się także do Pszczyny.
W województwie małopolskim na wolontariuszy czekają zaś, między innymi, w rejonie obejmujący Brzeszcze i Kęty, a także w Oświęcimiu i Andrychowie.
 
Jak zostać wolontariuszem lub wolontariuszką? Oto krótka instrukcja:  
    1. Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl   
    2. Wyślij swoje zgłoszenie.   
    3. Czekaj na kontakt rekrutera, który umówi się z Tobą na pierwsze spotkanie online.   
    

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: