Bielsko-Biała daje przykład! Nowa Rada ds. Opieki nad Zwierzętami już działa
fot.: FB Fundacja Świat w Naszych Rękach
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Bielsko-Biała daje przykład! Nowa Rada ds. Opieki nad Zwierzętami już działa

W Bielsku-Białej powstała długo wyczekiwana rada. To Rada ds. Opieki nad Zwierzętami przy Prezydencie Miasta. Kolejna dobra wiadomość dla wszystkich, którym leży na sercu dobro zwierząt jest taka, że powstały informatory o tym, jak działa gminny system opieki nad zwierzętami i gdzie szukać pomocy dla zwierząt bezdomnych, rannych, po wypadkach. Z informatorów mogą korzystać, między innymi, mieszkańcy Bielska-Białej i Żywca!Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych (obchodzony 4 kwietnia) to okazja do tego, by zwrócić uwagę na los bezdomnych czworonogów. Informacje, które pojawiają się tego dnia choć ważne, zazwyczaj nie napawają optymizmem. Bezdomnych czworonogów jest bardzo dużo i niestety, nie zawsze i wszędzie, są one objęte odpowiednią opieką. Tymczasem w ten weekend, w którym głośno o „bezdomniakach”, z Bielska-Białej płyną dobre wieści.
 
Powstała Rada ds. Opieki nad Zwierzętami
 
Po pierwsze, w Światowym Dniu Zwierząt Bezdomnych w Radiu Bielsko prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zapowiedział powstanie (w tym samym dniu) Rady ds. Opieki nad Zwierzętami. Posłuchaj
Rada istotnie tego samego dnia została do życia powołana, z czego radości nie kryją przedstawiciele bielskich organizacji pozarządowych działających, na co dzień, na rzecz zwierząt. Zabiegali o to od dawna. Starania, by powołać takie ciało, zajmujące się problematyką dotyczącą zwierząt, trwały już od 2011 roku! No i w końcu się udało!
 
Przewodniczącym rady jest zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak, a zasiadają w niej przedstawicielki i przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Państwowego Inspektoratu Weterynarii, Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, leśnicy i myśliwi oraz reprezentanci następujących organizacji: Stowarzyszenia KOTełkowa Drużyna, Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom, OTOZ Animals Inspektorat Bielsko-Biała, Fundacji Psia Ekipa, Fundacji "Świat w Naszych Rękach".
 
Rada ma być dla tych organizacji przestrzenią komunikacji i dialogu z urzędnikami oraz innymi środowiskami (leśników czy łowczych). Organ, który ma pełnić funkcję doradczą dla prezydenta miasta, będzie pracował nad rozwiązywaniem bieżących problemów i opracowywał procedury. Po prostu działał dla DOBRA ZWIERZĄT. Taki jest cel, o czym opowiedziała nam Katarzyna Kwiatkowska z Fundacji "Świat w Naszych Rękach".Posłuchaj
Dodajmy, ze powołanie Rady zostało wpisane do Miejskiej Polityki Postępowania Miasta Bielska-Białej w zakresie ochrony Zwierząt na lata 2022-2030. 
 
Obywatel Pies - są informatory!
 
Kolejna dobra wiadomość dla miłośników zwierząt jest taka, że Fundacja "Świat w Naszych Rękach" zakończyła realizację projektu „Obywatel Pies”. Dzięki projektowi przeszkolono 16 osób, które teraz wiedzą dokładnie jakie ustawowe obowiązki spoczywają na gminach względem zwierząt bezdomnych i w jaki sposób realizację tych obowiązków należy monitorować. Edukatorką w projekcie była Monika Filipkowska z Fundacji "Świat w Naszych Rękach". Posłuchaj

Wymiernym efektem projektu „Obywatel Pies” są informatory o tym, jak działają gminne systemy opieki nad zwierzętami i gdzie mieszkańcy mogą szukać pomocy dla zwierząt bezdomnych, dzikich, rannych, czy takich, które ucierpiały w wypadkach. Do kogo dzwonić i pod jaki numer, kiedy widzimy błąkającą się kotkę lub chcemy skorzystać z darmowej kastracji zwierzęcia.

Na stronie www.obywatelpies.org  znajdziecie napotrzebniejsze informacje i numery telefonów już z 16 polskich gmin! Między innymi Bielska-Białej i Żywca. Wkrótce będą informatory z kolejnych gmin - zapewnia Anna Chęć z fundacji. Posłuchaj
 
 
Gigantyczna skala problemu
 
Każda gmina w Polsce ma obowiązek zająć się tymi zwierzakami, które nie mają domów. Skala problemu bezdomności zwierząt i potrzeb jakie istnieją jest gigantyczna – mówi Monika Filipkowska z Fundacji "Świat w Naszych Rękach".
 
W Polsce jest około 230 schronisk dla bezdomnych zwierząt, w których przebywa około 120 tysięcy zwierząt. Te liczby nie oddają w pełni skali bezdomności, ponieważ poza tym systemem są wszystkie zwierzęta bezdomne, którymi opiekują się wolontariuszki i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, a także zwierzęta, które błąkają się w przestrzeni miast i wsi, tracąc życie np. na drogach – zaznacza uczestniczka projektu „Obywatel Pies” Anna Zięba.
Jak informują eksperci badania „The State of Pet Homelessness Project”, wszystkich bezdomnych zwierząt może być w Polsce nawet milion.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: