Będzie powtórka? Worki z piaskiem przygotowane AKTUALIZACJA
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Będzie powtórka? Worki z piaskiem przygotowane AKTUALIZACJA

Nawet 380 litrów deszczu na m2 może spaść w ciągu najbliższych dni na naszym terenie, w południowej części kraju. Nad Polską jest już niż genueński, który przyniesie potężne ulewy. Na godz 14.00 zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w Bielsku-Białej. Wcześniej sztab kryzysowy obradował także w Goczałkowicach-Zdroju.O ustaleniach jakie zapadną w trakcie posiedzenia sztabu natychmiast Was poinformujemy. Na razie zdecydowano, że mieszkańcy, którzy obawiają się zalania czy też podtopienia swojej posesji, mogą pobierać worki z piaskiem z gminnego magazynu przeciwpowodziowego. Magazyn znajduje się na terenie firmy PreZero przy ulicy Reksia.
 
W związku z tym, że od dzisiejszego wieczora (od godz. 20.00) w Bielsku-Białej obowiązywać będzie trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego dotyczący intensywnych opadów deszczu, z organizacji planowanego na sobotę Święta Ziemniaka zrezygnowała Rada Osiedla Biała Północ. Być może na ten weekend wprowadzony zostanie zakaz organizacji imprez plenerowych w mieście.  
 
Tymczasem posiedzenie sztabu kryzysowego odbyło się już wczoraj w Goczałkowicach-Zdroju. To gmina, która już kilkukrotnie, bardzo dotkliwie, odczuła konsekwencje powodzi. Począwszy od ”powodzi stulecia” w 1997 roku.  
 
- Przeanalizowaliśmy swoje słabe punkty, jesteśmy tak doświadczeni, że wiemy gdzie te powodzie mogą występować. Worki mamy, piasek mamy. Prognozy są niepokojące. (...) Jest sucho. Jeżeli ten deszcz powoli będzie padał przez cały dzień, to prawdopodobnie nic się nie wydarzy. Jeżeli ten opad będzie gwałtowny, tak jak to bywało to w Goczałkowicach, no to może być niebezpiecznie… ale liczymy, że jednak te prognozy będą się zmieniać i że nas to nie dotknie - mówi wójt Goczałkowic-Zdroju Gabriela Placha. Posłuchaj
 
A z obecnych prognoz wynika, że kulminacja opadów nastąpi z soboty na niedzielę.  


AKTUALIZACJA godz. 15.29

Prognozowane na ten weekend opady deszczu będą o połowę mniejsze niż te, które miały miejsce w czerwcu, kiedy Bielsko-Białą nawiedziła powódź błyskawiczna. 
- Działamy prewencyjnie, nie ma powodów do niepokoju – uspokaja po dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Jarosław Klimaszewski.
 
- Na razie stan Białki, który jest wytyczną dla nas, jest dużo poniżej poziomu alarmowego, nie mówiąc o stanie, w którym trzeba ogłosić zagrożenie powodzią – informuje prezydent Bielska-Białej.
 
Szef miejskiego samorządu tonuje alarmistyczne nastroje. Sytuacja jest stabilna. Jednak władze miasta, podległe im służby oraz straż pożarna przygotowują się na każdy scenariusz. Sprawdzone zostały studzienki odpływowe, uzupełnione zapasy worków z piaskiem, a więcej niż zwykle strażaków jest na posterunku.
 
- My od dziś, od godz. 20.00 przygotowujemy się na zwiększoną liczbę zdarzeń. Miejmy nadzieję, że to nie nastąpi – mówił po posiedzeniu sztabu kryzysowego komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Roman Marekwica. 
 
 Największe opady mają wystąpić w sobotę. - Będziemy monitorować sytuację na bieżąco. Poziom ostrzeżenia, który dostaliśmy z IMGW jest najwyższy, podchodzimy więc do tego poważnie – zaznacza jednak prezydent Bielska-Białej. 


POWIAT PSZCZYŃSKI

Sztab kryzysowy zwołał także starosta pszczyński Grzegorz Wanot. W posiedzeniu wzięli udział komendanci służb, zarządcy zbiorników wodnych i dróg powiatowych oraz pracownicy zarządzania kryzysowego.
 
- Wszystkie służby są w pełnej gotowości do podjęcia działań na wypadek wystąpienia zagrożeń. Strażacy, policja i administrujący zbiornikami wodnymi monitorują sytuację, dokonano przeglądu sprzętu i urządzeń. W dyspozycji jest sprzęt z naszego magazynu powodziowego. Omówiliśmy także newralgiczne miejsca do zabezpieczenia, w których - przy intensywnych opadach - woda bardzo szybko się gromadzi - mówił po posiedzeniu sztabu Grzegorz Wanot.

Samorządowiec zwrócił  się z apelem do właścicieli, zarządców i użytkowników nieruchomości o sprawdzenie odpływów rynien oraz wyczyszczenie kratek i studzienek kanalizacyjnych w obrębie posesji.
Prosi również o stosowanie się do poleceń wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
 
Decyzję o przesunięciu planowanych na ten weekend imprez w gminie Pszczyna podjęli natomiast ich organizatorzy. Chodzi o finisaż projektu "Pranie pachnące sztuką" na wyspie przy Herbaciarni w pszczyńskim parku, który został przeniesiony na 18 września oraz o Gminno-Powiatowe Dożynki w Łące, które odbędą się 28 września.


GMINA CZECHOWICE-DZIEDZICE

W związku z ostrzeżenianiami wydanymi przez IMGW z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych, Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej, a także Straży Miejskiej oraz przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej spotkał się burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.
 
Dziś (12.09) od godz. 18:00 we wszystkich jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice uruchomione zostaną punkty dystrybucji worków z piaskiem. Mieszkańcy, których domy zalewane są w trakcie silnych opadów deszczu, będą mogli w ten sposób zabezpieczyć się przed podtopieniami. 
 
Urząd Miejski apeluje też do mieszkańców, by sprawdzili odpływy rynien oraz drożność kratek i studzienek kanalizacyjnych w obrębie swoich posesji.

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: