Wielkanocne tradycje
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Wielkanocne tradycje

Co spakować do koszyczka na święcenie pokarmów, w jaki sposób ozdobić jajka? Z pomocą śpieszą twórcy ludowi i Koła Gospodyń Wiejskich!W najbliższą sobotę w kościołach święcenie pokarmów, które znajdą się na wielkanocnym stole. Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Poprzedza Zmartwychwstanie, jest trzecim dniem Triduum Paschalnego. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Co powinna zawierać tradycyjna święconka? Z pomocą śpieszy Anna Bednarz, szefowa gospodyń z Międzybrodzia Żywieckiego. -W koszyczku muszą pojawić się oczywiście jajeczka, najlepiej własnoręcznie przygotowane pisanki, albo barwione w łupinkach cebuli, wędzonki, sól, chleb, babeczki, baranek wielkanocny oraz barwinek i bukszpan do ozdoby. Może być też chrzan  -wymienia gospodyni.
W całej Polsce na stole wielkanocnym obok mięs i ciast stawia się koszyk ze święconką. A w niej nie może zabraknąć jaj - symbolu odradzającego się życia. Jak przygotować je zgodnie z tradycją naszego regionu? -  Generalnie jaja zdobiono farbując je na jeden kolor. Jaja farbujemy gotując je w wywarze między innymi z łupinek cebuli, oziminy, malwy czarnej suszonej lub olchy. Na zielono zafarbujemy gotując wraz z młodym żytem- mówi Renata Talik szefowa  Gminnego Ośrodka Kultury w Łodygowicach.
-Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod zdobienia jaj wielkanocnych jest technika wyskrobywania wzorów za pomocą ostrego narzędzia. Jaja farbowano roślinnymi barwnikami, następnie drapano. Wzory, które powstawały nawiązywały do roślin, budzącego się na wiosnę życia, oczywiście były motywy religijne, pojawiały się zwierzęta - zajączki, baranki  - mówi Małgorzata Ostrowska twórczyni ludowa z Żywiecczyzny.
Jeżeli ktoś ma czas i cierpliwość przede wszystkim, może stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Jajka zdobione techniką quillingu, czyli naklejania zwiniętych pasków kolorowego papieru na skorupkę. -Jest to dość pracochłonne, ale efektowne. Trzeba setki takich kwiatuszków na jedno jajko. Od pocięcia papieru do gotowego jajka potrzeba około 5 godzin.  - mówi Barbara Maziarz z Koła Gospodyń Wiejskich z Międzybrodzia Bialskiego Żarnówki.
Pamiętajmy malując pisanki, że jaja są symbolem życia, palma jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy, a lanie wodą w świąteczny poniedziałek wywodzi się z tradycji pogańskiej – w ten sposób czczono budzącą się do życia przyrodę. Wielkanoc to święta radosne. Świętujemy wygraną walkę Chrystusa ze śmiercią. Dla wszystkich chrześcijan święta Wielkiej Nocy są najważniejszym świętem w ciągu roku.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: