"Ich krew, za naszą wolność" - fotoreportaż
Mirosław JamroMirosław Jamro

"Ich krew, za naszą wolność" - fotoreportaż

Dziś o 17.00 w Bielsku-Białej zawyły syreny, mija 69. rocznica Powstania Warszawskiego. W mieście zorganizowano obchody rocznicy.
Na Placu Wojska Polskiego w godzinach 8.00 – 14.00 pod hasłem „Ich krew, za naszą wolność” można było honorowo oddać krew. W akcji zarejestrowało się 29 osób, krew oddało 17 osób. Przy autobusie została wystawiona Warta Honorowa Grupy Rekonstrukcyjno - Historycznej Narodowych Sił Zbrojnych. Z obchodami 69. rocznicy Powstania Warszawskiego zbiegło się otwarcie wystawy „Warto być Polakiem”. Ekspozycja będzie prezentowana  na Placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej w dniach 1-7 sierpień 2013.
- Wystawa która prezentujemy jest związana z życiem i prezydenturą śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest to wystawa prezentująca jego myśl polityczną, podejście do Polski i do patriotyzmu. Połączenie wystawy z 69. rocznicą Powstania Warszawskiego nie było przypadkowe, gdyż śp. Lech Kaczyński bardzo mocno podkreślał wagę Powstania Warszawskiego, a jego „oczkiem w głowie” było Muzeum Powstania Warszawskiego które mieści się w Warszawie - mówił Przemysław Drabek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.
- Śp. Lech Kaczyński przykładał wielką uwagę do pamięci historycznej jako wartości nadrzędnej dla Polaków, myślących w sposób patriotyczny, w sposób który wyraża troskę o ojczyznę, a niestety pamięć historyczna jest bardzo często zaniedbywana i „wkładana do szuflady”. Na pytanie „Dlaczego warto być Polakiem” odpowiada wystawa, z którą warto się zapoznać  - mówił Jacek Falfus, Poseł RP, PiS
- 1 sierpnia to szczególny dzień, nie tylko dla Warszawy ale i dla całej Polski gdyż przez cały okres komunizmu Powstanie Warszawskie było tematem tabu. Powinniśmy wrócić do tego tematu ponieważ powstańcy nie przelewali krwi tylko i wyłącznie za Warszawę ale za całą Polskę - mówił Damian Kowalewski, Forum Młodych PiS okręgu numer 1 z Bielska-Białej.
- Nie wszyscy zdają sobie sprawę że Powstanie Warszawskie było jednym z fundamentów powstania i działalności NSZZ Solidarność. Po nastaniu stanu wojennego w szeregach Solidarności były dwie koncepcje: czy wystąpić zbrojnie, czy działać pokojowo. Ze względu na wiedzę o historii powstania Warszawskiego i o cenie jaką musieli zapłacić nasi ojcowie za niepodległość, zwyciężyła ta idea pokojowej walki z komunizmem, co wcale nie było takie oczywiste, zwłaszcza na początek stanu wojennego.  Była koncepcja aby odpowiedzieć siłą na siłę, ale ze względu na to że wszyscy zdawali sobie sprawę że polski nie stać już na wykrwawienie się to postanowiono walczyć z komuną pokojowo - mówił Rajmund Pollak, były, długoletni działacz Solidarności.
Tegoroczne obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego zakończyły się na Placu Bolesława Chrobrego „Godziną W”. Uroczystości pod honorowym patronatem Związku Kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej zorganizowało Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości okręgu numer 1. Patronat honorowy nad wystawą „Warto być Polakiem” objęli Jacek Falfus - Poseł na Sejm RP oraz Przemysław Drabek - Wiceprzewodniczący RM w Bielsku-Białej.
Foto: Mirosław Jamro

Posłuchaj audycji:



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: